Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Spectra™ Laminator 9" Max Document Width, 5 mil Thickness
Manufacturer Number: 5738201
Number: FEL-5738201
Add item to cart:
$125.07
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-5738201 |
| Description: | Fellowes® Spectra™ Laminator 9" Max Document Width, 5 mil Thickness |
| Additional Information: |
User-friendly laminator for the home or home office. Compatible with 3- and 5-mil hot-lamination pouches as well as self-adhesive cold-lamination pouches. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Warms-up in just four minutes. Entry width accommodates multiple document sizes. Auto Shut-Off prevents overheating when not in use. Includes laminating starter kit. Fellowes Spectra Laminator is designed for home or home office use. This home office laminator features advanced temperature control for consistent results. Offers heat settings for 3-mil and 5-mil hot-lamination pouches. Heats up in four minutes. The release lever disengages a pouch for re-centering or removal. The Auto Shut-Off feature prevents overheating. This laminator also includes an ImageLast™ starter kit with ten 3-mil letter-sized pouches, so you can begin using your laminator right away. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | 5738201 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Technology, Laminator & Laminator Supplies, Laminators |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44102801 |
| Warranty | Manufacturer's one-year warranty. |
| Keywords | Displays, Education, Fellowes, Schools, Signage, Spectra 95, Teachers |
| Package Includes | (1) ImageLast™ Starter Kit, (10) 3 mil 8.5 x 11 Pouches |
| Special Features | Spectra 95 |
| Warm-Up Time | 4 min |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Laminating Speed | 12" per min |
| Electric/Manual/Battery | Electric |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 3.06" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Auto Shut-Off | Y |
| Use Rating | Occasional |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Thermal Pouch Laminators |
| Width | 14.56" |
| Laminator Supply Type | Hot/Cold |
| Adjustability Features | Two Temperature Settings |
| For Use With | 3 to 5 mil Pouches |
| Frequency | 60 Hz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Anti-Jam Features | Manual Release |
| Maximum Document Thickness | 5 mil |
| Depth | 7" |
| Maximum Document Size | 9" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Voltage | 120 V |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Portable | Y |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.19362 |
| Height: | 3.93 |
| Length: | 15.62 |
| Shipping Dimensions: | 15.62" x 7.68" x 3.93" |
| Upc Code: | 043859680290 |
| Case Cube: | 0.17694 |
| Weight: | 3.75 |
| Width/Diameter: | 7.68 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.02133 |
| Height: | 8.25 |
| Length: | 16.5 |
| Shipping Dimensions: | 16.5" x 16.125" x 8.25" |
| Upc Code: | 50043859680295 |
| Case Cube: | 1.27026 |
| Weight: | 14.0 |
| Width/Diameter: | 16.125 |





