Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Lotus™ VE Sit-Stand Workstation 29" x 28.5" 27.5" to 42.5", Black
Manufacturer Number: 8080101
Number: FEL-8080101
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | FEL-8080101 |
| Description: | Fellowes® Lotus™ VE Sit-Stand Workstation 29" x 28.5" 27.5" to 42.5", Black |
| Additional Information: |
Engineered to effortlessly transition from sitting to standing. Dual work surfaces offer useful space and stability to support all of your essentials. Convenient channel keeps all of your devices at your fingertips. Integrated cord management keeps your desk free of tangled cords. Features 18” of vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. The single clamp design with limited installation can be mounted to the back edge of any work surface. Accommodates monitors up to 20 lb with 25 lb of total weight capacity. The Lotus™ VE Sit-Stand Workstation was engineered to effortlessly transition from sitting to standing. Dual work surfaces offer useful space and stability to support all of your essentials. Convenient channel keeps all of your devices at your fingertips. Integrated cord management keeps your desk free of tangled cords. Features 18” of vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. The single clamp design with limited installation can be mounted to the back edge of any work surface. Accommodates monitors up to 20 lb with 25 lb of total weight capacity. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 8080101 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212002 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pedestal Count | 0 |
| Overall Height (Max) | 42.5" |
| Tilt (Degrees) | 15° |
| Number of Drawers | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | ABS Plastic, Wood |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height (Min) | 27.5" |
| Overall Width (Max) | 29" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Fixed-Height Desks |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Width | 29" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Black |
| Overall Depth (Max) | 28.5" |
| Number of Shelves | 0 |
| Lift Range (Max) | 15" |
| Worksurface Depth | 28.5" |
| Weight (Fully Assembled) | 20 lb |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Base Material | ABS Plastic, Steel |
| Screen Weight (Max) | 20 lb |
| Rotation (Degrees) | 360° |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Series Name | Fellowes® Lotus™ VE |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 9.9" |
| Keyboard Platform Width (Max) | 29" |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 5 |
| Density: | 13.49262 |
| Height: | 10.3 |
| Length: | 34.0 |
| Shipping Dimensions: | 34.0" x 28.6" x 10.3" |
| Upc Code: | 043859728022 |
| Case Cube: | 3.5575 |
| Weight: | 48.0 |
| Width/Diameter: | 28.6 |





