Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Lotus™ DX Sit-Stand Workstation 32.75" x 24.25" 5.5" to 22.5", White
Manufacturer Number: 8080201
Number: FEL-8080201
Add item to cart:
$1,549.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-8080201 |
| Description: | Fellowes® Lotus™ DX Sit-Stand Workstation 32.75" x 24.25" 5.5" to 22.5", White |
| Additional Information: |
Built-in charging station with wireless charging stand makes staying productive effortless. Patent-pending Smooth Lift Technology™ keeps your workstation stable and makes changing positions effortless. Contains Microban® antimicrobial technology for powerful, continuous product protection against bacteria. Features 22 different height settings and 17'' of vertical adjustment so you can work in a position that's perfect for you. Innovative cord management with rear USB ports for your keyboard and mouse allows your entire workspace to move freely with you. Integrated two-port USB charging station also features wireless charging for Qi-enabled devices. Arrives fully assembled—no complicated instructions, no mounting, just unpack and get started. Holds up to 35 lbs. Compatible with Fellowes® Lotus™ Monitor Arm Kits. Built-in charging station with wireless charging stand that makes staying productive effortless. Patent-pending Smooth Lift Technology™ keeps your workstation stable and makes changing positions effortless. Contains Microban® antimicrobial technology for powerful, continuous product protection against bacteria. Features 22 different height settings and 17” of vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. Innovative cord management with rear USB ports for your keyboard and mouse allows your entire workspace to move freely with you. Integrated 2-port USB charging station also features wireless charging for Qi-enabled devices. Arrives fully assembled—no complicated instructions, no mounting, just unpack and get started. Holds up to 35 lbs. Compatible with Fellowes® Lotus™ Monitor Arm Kits-not included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 8080201 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Suggested List Price: | $1,549.99 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43211515 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Pedestal Count | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Height (Max) | 22.5" |
| Number of Drawers | 0 |
| Worksurface Material | Plastic |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Overall Width (Max) | 32.75" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height (Min) | 5.5" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth (Max) | 24.25" |
| Lift Range (Max) | 17" |
| Compliance Standards | BIFMA Tested |
| Number of Shelves | 0 |
| Weight (Fully Assembled) | 30 lb |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface/Base Color | White |
| Base Material | Plastic, Steel |
| Color Family | White |
| Weight Capacity | 35 lb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Series Name | Fellowes® Lotus™ DX |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.31529 |
| Height: | 9.25 |
| Length: | 35.25 |
| Shipping Dimensions: | 35.25" x 28.0" x 9.25" |
| Upc Code: | 50043859728034 |
| Case Cube: | 5.28342 |
| Weight: | 54.5 |
| Width/Diameter: | 28.0 |





