Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Lotus™ VE Sit-Stand Workstation - Dual 29" x 28.5" 42.5", Black
Manufacturer Number: 8082001
Number: FEL-8082001
Add item to cart:
$768.99
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-8082001 |
| Description: | Fellowes® Lotus™ VE Sit-Stand Workstation - Dual 29" x 28.5" 42.5", Black |
| Additional Information: |
Engineered to effortlessly transition from sitting to standing. Dual work surfaces offer useful space and stability to support all of your essentials. Convenient channel keeps all of your devices at your fingertips. Integrated cord management keeps your desk free of tangled cords. Features vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. The single clamp design with limited installation can be mounted to the back edge of any work surface. Engineered to effortlessly transition from sitting to standing. Dual work surfaces offer useful space and stability to support all of your essentials. Convenient channel keeps all of your devices at your fingertips. Integrated cord management keeps your desk free of tangled cords. Features vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. The single clamp design with limited installation can be mounted to the back edge of any work surface. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 8082001 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56111500 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Screen Weight (Max) | 20 lb |
| Overall Height (Max) | 42.5" |
| Weight Capacity | 25 lb |
| Worksurface Width | 28.38" |
| Color Family | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | Fellowes® Lotus™ VE |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Lift Range (Max) | 15" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Rotation (Degrees) | 360° |
| Weight (Fully Assembled) | 25 lb |
| Overall Depth (Max) | 28.5" |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Worksurface Material | ABS Plastic, Wood |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Overall Width (Max) | 29" |
| Worksurface Depth | 8.13" |
| Base Material | ABS Plastic, Steel |
| Pedestal Count | 0 |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.57754 |
| Height: | 7.37 |
| Length: | 32.5 |
| Shipping Dimensions: | 32.5" x 25.63" x 7.37" |
| Upc Code: | 50043859729475 |
| Case Cube: | 3.55268 |
| Weight: | 66.0 |
| Width/Diameter: | 25.63 |





