Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Heat and Soothe Back Support 14.5 x 3 13.63, Black
Manufacturer Number: 9190001
Number: FEL-9190001
Add item to cart:
$97.72
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-9190001 |
| Description: | Fellowes® Heat and Soothe Back Support 14.5 x 3 13.63, Black |
| Additional Information: |
Personalize workspace comfort with temperature control and back support. Gel lumbar pack conforms to individual users. Gel pack heats in the microwave or chills in the refrigerator. Slim profile with soft touch cover. Features hot/cold icon stitching in contrasting color. Adustable strap with buckle fits most office chairs. Fellowes Heat and Soothe Back Support helps to give you a personalized workspace with comfort via temperature control and back support. Gel lumbar pack conforms to individual users for flexible back support. Gel pack heats up in microwave or chills in refrigerator. Slim profile with soft touch fabric enhances personal comfort. Features hot/cold icon stitching in contrasting color. Adjustable strap with buckle fits most modern office chairs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 9190001 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Backrests & Seat Cushions |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 46182203 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | Back Supports, Backrests, Chair Accessories, Chiropractic, Ergonomics, Fellowes, Posture |
| Number of Straps | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sub-Category | Backrest, Temperature Control |
| Strap Length [Max] | 31" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Seat Cushions & Backrests |
| Exterior/Surface Material(s) | Brushed Fabric, Nylon |
| Adjustability Features | Adjustable Chair-Back Straps, Adjustable Cushion Height |
| Strap(s) Indicator | Yes |
| Height | 13.63" |
| Width | 14.5" |
| General Category | Seating Accessory |
| Interior/Fill Material(s) | Gel Pack, Polyurethane Foam |
| Strap Material(s) | Nylon |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Black |
| Washable | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Depth | 3" |
| Pocket(s) Indicator | No |
| Strap Length [Min] | 11.25" |
| Color Family | Black |
| Size Group | One Size Fits All |
| Package Includes | (1) Gel Pack |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.08175 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 14.5 |
| Shipping Dimensions: | 14.5" x 13.63" x 3.0" |
| Upc Code: | 043859569755 |
| Case Cube: | 0.34299 |
| Weight: | 1.4 |
| Width/Diameter: | 13.63 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.59418 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 15.125 |
| Shipping Dimensions: | 15.125" x 14.125" x 12.5" |
| Upc Code: | 50043859569750 |
| Case Cube: | 1.54543 |
| Weight: | 7.1 |
| Width/Diameter: | 14.125 |





