Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Smart Tank 5101 All-in-One Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 1F3Y0A#B1H
Number: HEW-1F3Y0A
Add item to cart:
$318.85
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1F3Y0A |
| Description: | HP Smart Tank 5101 All-in-One Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Use the guided, step-by-step animations to quickly set up your printer. Easily manage tasks with smart buttons that illuminate and guide you through the printing process. Easily monitor and maintain ink levels with integrated ink sensors. Get fast and reliable connections using self-healing Wi-Fi. Print and scan from your phone. Enjoy advanced scanning with HP Smart Tank. A printer perfect for families, the HP Smart Tank 5101 refillable all-in-one printer. Designed to be intuitively smart and offers ultra-low cost printing. The HP Smart Tank 5101 comes with up to two years of ink, giving families flexibility to print all they need. Stay connected with worry free Wi-Fi and easy setup using HP Smart App. Best for families or work from home professionals who print a lot every day. Print color documents like business records and school projects. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1F3Y0A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Copies | 99 |
| Network Types | 802.11b/g Wireless |
| Weight | 11.09 lbs |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Power Consumption | 3 W Peak |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Processor Speed | 980 MHz |
| Copying Speed (Black) | 10 ppm |
| B&W or Color Output | Color |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Width | 17.11" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | Smart Tank 5101 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Inkjet |
| Maximum Print Speed (Color) | 5 ppm |
| Accepts Paper Size | 4 x 6, 5 x 7, 8 x 10, A4, A6, B5, Com-10 Envelope, DL Envelope, Legal, Letter |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Black) | 12 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 100 |
| Standard Memory | 64 MB |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Copying Speed (Color) | 2 ppm |
| Package Includes | HP 32XL Black Original Ink Bottle, HP 31 Cyan Original Ink Bottle, HP 31 Magenta Original Ink Bottle, HP 31 Yellow Original Ink Bottle, HP Black Printhead, HP Tri-Color Printhead, Setup Guide, Reference Guide, Ink Caution Flyer, Regulatory Flyer, Warranty Flyer, Power Cord |
| LCD Display Format | 1.2" iCON LCD |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Paper Input | 100 Sheet Tray |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Height | 6.19" |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Depth | 14.23" |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 3,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.59713 |
| Height: | 7.8 |
| Length: | 19.49 |
| Shipping Dimensions: | 19.49" x 18.82" x 7.8" |
| Upc Code: | 00196068963484 |
| Case Cube: | 1.6557 |
| Weight: | 15.89 |
| Width/Diameter: | 18.82 |





