Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 8025e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1K7K3A#B1H
Number: HEW-1K7K3A
Add item to cart:
$276.14
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1K7K3A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 8025e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Take control of print, scan, copy, and fax jobs with tap-and-swipe ease using the color touchscreen. Work faster with the auto document feeder. Automatic two-sided printing. Reduce interruptions with self-healing Wi-Fi that keeps you connected. Get security essentials to help maintain privacy and control. Connect to cloud-based printing to print from anywhere. Count on the fast print speeds, automatic two-sided printing, easy mobile printing, and reliable Wi-Fi connectivity. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1K7K3A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Depth | 20.13" |
| Dual Access Capability | No |
| Wireless Printing | Yes |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Color) | 23 cpm |
| Product Compostability Indicator | N |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Speed Dial Memories | 99 |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11a/b/g/n Wireless |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Maximum Print Speed (Black) | 29 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| Package Includes | HP 910 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Cyan Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Magenta Instant Ink Ready Cartridge, HP 910 Setup Yellow Instant Ink Ready Cartridge, User Guide, Setup Poster, Power Cord |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Grayscale Halftones | 256 |
| B&W or Color Output | Color |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, RJ-11, USB, Wi-Fi |
| Paper Input | 225 Sheet Input Tray |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Delayed Transmission | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Handset | No |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 8025e |
| Secure Print Function | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Color Depth | 24 b |
| LCD Display Format | 2.7" Capacitive Touchscreen CGD |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Maximum Print Speed (Color) | 25 ppm |
| Sorting Function | No |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Broadcast Groups | 20 |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Height | 9.17" |
| Secure Fax (Password) | No |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Borderless Printing | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Weight | 18.04 lbs |
| Standard Memory | 256 MB |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| First Page Out | 13 s |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 20,000 |
| One Touch Presets | 3 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 225 |
| Width | 18.12" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Consumption | 21 W Peak |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Maximum Copies | 99 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Duplex Printing | Automatic |
| PC Free Printing | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Fax Resolution (Color) (Width x Height) | 200 x 200 dpi |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 29 cpm |
| Network Ready | Yes |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.53578 |
| Height: | 11.73 |
| Length: | 19.92 |
| Shipping Dimensions: | 19.92" x 16.06" x 11.73" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.17165 |
| Weight: | 22.88 |
| Width/Diameter: | 16.06 |





