Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 9020 Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1MR78A#B1H
Number: HEW-1MR78A
Add item to cart:
$548.99
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1MR78A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 9020 Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Designed to save you time. Best-in-class security, reliable connections. Freedom to work anywhere. Ordering ink has never been easier. A revolutionary smart printer - even for high-volume jobs. Help save time with Smart Tasks shortcuts, rapid speeds, full-ream paper capacity. Print and scan from your phone, and count on seamless connections and enhanced security. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1MR78A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Thailand |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited two-year hardware and exchange warranty. |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Copies | 99 |
| Speed Dial Memories | 99 |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11a/b/g/n Wireless |
| Weight | 26.44 lbs |
| Network Ready | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Power Consumption | 30 W Peak |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, RJ-11, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Copying Speed (Black) | 39 cpm |
| B&W or Color Output | Color |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| First Page Out | 9 s |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Width | 17.10" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Auto Duplexing Functions | |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 9020 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Inkjet |
| Maximum Print Speed (Color) | 20 ppm |
| Accepts Paper Size | Executive, Government Legal, Legal, Letter, Statement, 3"x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 10" x 15", Photo 2L, Envelope ( #10, Monarch, 5.5bar), Card (3" x 5", 4" x 6", 5" x 8") |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Black) | 24 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Dual Access Capability | Yes |
| Standard Memory | 512 MB |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Delayed Transmission | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Copying Speed (Color) | 39 cpm |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| Package Includes | HP 962 Setup Black Ink Cartridge, HP 962 Setup Cyan Ink Cartridge, HP 962 Setup Magenta Ink Cartridge, HP Setup 962 Yellow Original Ink Cartridge, No CD Flyer, Ink Caution Flyer, Power Cord, Setup Poster, Reference Guide, HP Extra Warranty Flyer |
| LCD Display Format | 2.7" Touchscreen CGD |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Color Depth | 24 b |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Height | 12.53" |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Depth | 21.54" |
| Operating System Compatibility | Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 30,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.2612 |
| Height: | 14.84 |
| Length: | 19.25 |
| Shipping Dimensions: | 19.25" x 19.53" x 14.84" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.22867 |
| Weight: | 33.13 |
| Width/Diameter: | 19.53 |





