Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise MFP M528dn Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 1PV64A#BGJ
Number: HEW-1PV64A
Add item to cart:
$2,667.88
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1PV64A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise MFP M528dn Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Each printer in your fleet checks its operating code and repairs itself from attacks. Your printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Memory activity is monitored to continually detect and stop attacks. Avoid frustrating reprints, wasted supplies, and service calls using original HP toner cartridges. Spend less time replacing toner, and more on business; choose optional high-yield toner cartridges. Enhanced energy savings —up to 29% over prior products plus save with Auto-on/Auto-off technology. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin—and help build business efficiency. Gain insights into print costs, behaviors, utilization to drive efficiencies with this cloud-based printer. Set security configuration policies and automatically validate settings for every HP printer in your fleet. Choose an HP LaserJet Enterprise MFP designed to handle business solutions securely and efficiently, and helps conserve energy. Keep up with the demands of growing business with a printer you can rely on. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1PV64A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Network Capable | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.12-10.14, Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| First Page Out | 6 s |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Wireless Printing | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 1.25 GB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Color Depth | 24 b |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise MFP M528dn |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 24.83" |
| Accepts Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Package Includes | Regulatory Flyer (CD Replacement), Chile Regulatory Flyer, Unpack Flyer, Installation Guide, Power Cord, Warranty Cards, Support Flyers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 150,000 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| B&W or Color Output | B&W |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 2,300 |
| Height | 19.55" |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Width | 47.56" |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Copying Speed (Black) | 45 cpm |
| Network Ready | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen LCD |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Weight | 19.96 lbs |
| Power Consumption | 629 W Peak |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.30703 |
| Height: | 23.3 |
| Length: | 28.9 |
| Shipping Dimensions: | 28.9" x 24.1" x 23.3" |
| Upc Code: | 192545079488 |
| Case Cube: | 5.60713 |
| Weight: | 63.4 |
| Width/Diameter: | 24.1 |





