Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise MFP M528f Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1PV65A#BGJ
Number: HEW-1PV65A
Add item to cart:
$3,115.49
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1PV65A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise MFP M528f Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Each printer in your fleet checks its operating code and repairs itself from attacks. Your printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Memory activity is monitored to continually detect and stop attacks. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin—and help build business efficiency. Gain insights into print costs, behaviors, utilization to drive efficiencies with this cloud-based printer. Set security configuration policies and automatically validate settings for every HP printer in your fleet. Avoid frustrating reprints, wasted supplies, and service calls using original HP toner cartridges. Spend less time replacing toner, and more on business; choose optional high-yield toner cartridges. Enhanced energy savings —up to 29% over prior products8 plus save with Auto-on/Auto-off technology. Choose an HP LaserJet Enterprise MFP designed to handle business solutions securely and efficiently, and helps conserve energy. Keep up with the demands of growing business with a printer you can rely on. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1PV65A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Power Consumption | 629 W Peak |
| Width | 48.76" |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| First Page Out | 6 s |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen LCD |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Printing Type | Laser |
| Color Depth | 24 b |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | 8.5 x 34 |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Copying Speed (Black) | 45 cpm |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Depth | 24.83" |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Ready | Yes |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 150,000 |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise MFP M528f |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 34 |
| Package Includes | Regulatory Flyer (CD Replacement), Unpack Flyer, Installation Guide, Power Cord, Warranty Cards, Support Flyers, Fax Cable |
| Network Capable | Yes |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.12-10.14, Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| B&W or Color Output | B&W |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Delayed Transmission | No |
| Wireless Printing | No |
| PC Free Printing | No |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Tray |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Maximum Memory | 1.25 GB |
| Height | 19.55" |
| Weight | 19.96 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.69608 |
| Height: | 19.55 |
| Length: | 24.83 |
| Shipping Dimensions: | 24.83" x 19.96" x 19.55" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.60713 |
| Weight: | 48.76 |
| Width/Diameter: | 19.96 |





