Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise Flow MFP M528z Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 1PV67A#BGJ
Number: HEW-1PV67A
Add item to cart:
$3,859.24
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1PV67A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise Flow MFP M528z Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Each printer in your fleet checks its operating code and repairs itself from attacks. Your printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Memory activity is monitored to continually detect and stop attacks. Avoid frustrating reprints, wasted supplies, and service calls using original HP toner cartridges. Gain insights into print costs, behaviors, utilization to drive efficiencies with this cloud-based printer. Set security configuration policies and automatically validate settings for every HP printer in your fleet. Help workgroups capture every page easily and detect potential errors or missed pages—every time. Enter data more quickly and accurately using the pull-out keyboard. Help ensure every scanned document is properly oriented, cropped to size, and grayscale-optimized. Choose an HP LaserJet Enterprise MFP designed to handle business solutions securely and efficiently, and helps conserve energy. Keep up with the demands of growing business with a printer you can rely on. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1PV67A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.12-10.14, Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| First Page Out | 6 s |
| Network Capable | Yes |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Delayed Transmission | No |
| Wireless Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 1.25 GB |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Color Depth | 24 b |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Accepts Paper Size | #9 Envelopes, #10 Envelopes, 3” x 5”, 4” x 6”, 5" x 7", 5" x 8", 8 1/2" x 13”, Executive, Legal, Letter, Monarch Envelopes, Statement |
| Depth | 24.83" |
| Package Includes | Regulatory Flyer (CD Replacement), Unpack Flyer, Installation Guide, Power Cord, Warranty Cards, Support Flyers, Control Panel Overlay Label Sets, Overlay Keyboard, Fax Cable |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 150,000 |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise Flow MFP M528z |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| B&W or Color Output | B&W |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 2,300 |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Height | 19.55" |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| PC Free Printing | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Width | 19.96" |
| Network Ready | Yes |
| Auto Duplexing Functions | |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen LCD |
| Printing Type | Laser |
| Copying Speed (Black) | 45 cpm |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Power Consumption | 629 W Peak |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Weight | 49.16 lbs |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.76742 |
| Height: | 19.55 |
| Length: | 24.83 |
| Shipping Dimensions: | 24.83" x 19.96" x 19.55" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.60713 |
| Weight: | 49.16 |
| Width/Diameter: | 19.96 |





