Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise M507n Laser Printer
Manufacturer Number: 1PV86A#BGJ
Number: HEW-1PV86A
Add item to cart:
$1,113.39
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1PV86A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise M507n Laser Printer |
| Additional Information: |
The world's most secure printing. Your whole fleet at your control. Low costs, low energy use. Enhanced productivity keeps business moving. Choose an HP LaserJet Enterprise printer designed to handle business solutions securely and efficiently, and helps conserve energy with HP EcoSmart black toner. Keep up with the demands of growing business with a printer you can rely on. This printer is intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip, and it uses dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. A reused HP chip enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1PV86A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Wireless Printing | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Duplex Printing | Manual |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| First Page Out | 5.9 s |
| Maximum Memory | 1.5 GB |
| B&W or Color Output | B&W |
| Printing Type | Laser |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indicator | N |
| Borderless Printing | No |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise M507n |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 150,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 25.16" |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13, 10.14, Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| Height | 11.77" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Width | 16.46" |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Package Includes | Installation Guide, Power Cord, Support Flyer, 8-ft USB Cable, Warranty Cards |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Emulations | Apple AirPrint™, HP PCL 5, HP PCL 6, HP PostScript Level 3, PDF |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.9543 |
| Height: | 15.7 |
| Length: | 19.6 |
| Shipping Dimensions: | 19.6" x 18.4" x 15.7" |
| Upc Code: | 192545078719 |
| Case Cube: | 2.82081 |
| Weight: | 30.9 |
| Width/Diameter: | 18.4 |





