Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP ENVY Inspire 7255e All-in-One Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 1W2Y9A#B1H
Number: HEW-1W2Y9A
Add item to cart:
$258.01
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-1W2Y9A |
| Description: | HP ENVY Inspire 7255e All-in-One Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Seamless high-quality photo and document printing with a built-in photo tray. Conveniently print photos in a variety of sizes. Print photos that look as vibrant and real as they do on your screen with true-to-phone quality prints in both traditional and modern photo sizes like square and panoramic. Power your creativity with custom photo features through the HP Smart app. Add a custom message with two-sided 4" x 6" photo printing app. Save time and paper when printing everyday and business documents with automatic two-sided printing. Work, learn and create with the printer that prints everything so you can tackle anything—from high-quality photos to office documents. Print photos that look as vibrant and real as they do on your screen with true-to-phone quality prints. Print photos in both traditional and modern photo sizes like square and panoramic. Power your creativity with custom photo features through the HP Smart app. Save time and paper when printing everyday and business documents with automatic two-sided printing. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1W2Y9A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Thailand |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Borderless Printing | Yes |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 |
| Paper Input | 125 Sheet Tray |
| Network Ready | Yes |
| B&W or Color Output | Color |
| First Page Out | 16 s |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 125 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Height | 18.27" |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Paper Size | 8 x 10 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 233 MHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Wireless Printing | Yes |
| Weight | 19.1 lbs |
| LCD Display Format | 2.7" Color Touchscreen |
| Maximum Print Speed (Color) | 20 ppm |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Copying Speed (Black) | 22 cpm |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Copying Speed (Color) | 15 cpm |
| Maximum Copies | 50 |
| Power Consumption | 14 W Peak |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11 |
| Depth | 10" |
| Sorting Function | No |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.13 and Later, Windows® 7, 10, 11 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| PC Free Printing | Yes |
| Accepts Paper Size | #10 Envelopes, 4" x 6", 4" x 12", 5" x 7", 8" x 10", A4, Executive, Letter, Statement |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Package Includes | HP 64 Setup Black Ink Cartridge, HP 64 Setup Tri-Color Ink Cartridge, Ink Caution Flyer, Legal Flyer, Power Cord, Setup Poster, User Guide |
| Width | 22.44" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Model Name/Number | ENVY 7255e |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.09252 |
| Height: | 10.0 |
| Length: | 22.44 |
| Shipping Dimensions: | 22.44" x 18.27" x 10.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.37256 |
| Weight: | 19.2 |
| Width/Diameter: | 18.27 |





