Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP ENVY 6055e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 223N1A#B1H
Number: HEW-223N1A
Add item to cart:
$160.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-223N1A |
| Description: | HP ENVY 6055e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Start printing quickly from your smartphone or tablet. Access and print files on your network with wireless networking. Easily print, scan, and copy everyday documents from your smartphone using HP Smart app. Eliminate steps in repetitive tasks with customizable shortcuts. For everyone in the family. For every device. Print and scan documents, photos, and more. Set up and connect on any device, and get self-healing Wi-Fi. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 223N1A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Copying Speed (Color) | 4 cpm |
| Maximum Copies | 9 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Copying Speed (Black) | 8 cpm |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Letter |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Secure Print Function | No |
| Borderless Printing | Yes |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Weight | 11.51 lbs |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Printing Type | Inkjet |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Model Name/Number | ENVY 6055e |
| Maximum Print Speed (Color) | 17 ppm |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 11 |
| Power Consumption | 4 W Peak |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Color Depth | 24 b |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 100 |
| First Page Out | 18 s |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Wireless Printing | Yes |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Width | 17.03" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Sorting Function | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Standard Memory | 256 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Paper Input | 100 Sheet Input Tray |
| B&W or Color Output | Color |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Height | 5.2" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 20.14" |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Network Ready | Yes |
| Dual Access Capability | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.92411 |
| Height: | 6.77 |
| Length: | 18.66 |
| Shipping Dimensions: | 18.66" x 16.06" x 6.77" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.17409 |
| Weight: | 14.0 |
| Width/Diameter: | 16.06 |





