Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DeskJet 2755e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 26K67A#B1H
Number: HEW-26K67A
Add item to cart:
$105.18
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-26K67A |
| Description: | HP DeskJet 2755e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Easily handle copying, printing, and scanning tasks. Get quick and easy printing directly at the smart control panel. Dual-band Wi-Fi with self-reset offers better range and faster, more reliable connections. Connect with Bluetooth® and start printing fast from your smartphone or tablet. All the basics, now with easy-to-use features. Print, scan, and copy everyday documents, and get worry-free wireless. Get simple setup with HP Smart app. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26K67A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Copying Speed (Black) | 6 cpm |
| Color Depth | 24 b |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Duplex Printing | Manual |
| Wireless Printing | Yes |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Auto Duplexing Functions | No |
| Printing Type | Inkjet |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 60 |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Borderless Printing | No |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input | 60 Sheet Input Tray |
| Secure Print Function | No |
| Model Name/Number | DeskJet 2755e |
| Dual Access Capability | Yes |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| PC Free Printing | Yes |
| Width | 16.7" |
| Network Capable | Yes |
| Standard Memory | 64 MB |
| Copying Speed (Color) | 3 cpm |
| Height | 9.8" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Power Consumption | 2.5 W Peak |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Weight | 7.55 lbs |
| LCD Display Format | ICON LCD Display |
| Processor Speed | 180 MHz |
| Maximum Print Speed (Color) | 16 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 21.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Copies | 9 |
| Sorting Function | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Network Ready | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| First Page Out | 15 s |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.90313 |
| Height: | 7.52 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 13.94" x 7.52" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.13443 |
| Weight: | 10.1 |
| Width/Diameter: | 13.94 |





