Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DeskJet 4155e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 26Q90A#B1H
Number: HEW-26Q90A
Add item to cart:
$123.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-26Q90A |
| Description: | HP DeskJet 4155e Wireless All-in-One Inkjet Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Auto document feeder helps you complete scan and copy jobs quickly. Print, scan, and copy everyday documents from your smartphone using HP Smart app. Dual-band Wi-Fi with self-reset offers better range and faster, more reliable connections. Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device. Easily handle copying, printing, and scanning tasks. Get quick and easy printing directly at the smart control panel. All the features. All the value. Print, scan, and copy, plus an auto document feeder and worry-free wireless. Count on simple setup. This printer is intended to work only with cartridges that have new or reused HP electronic circuitry, and it uses dynamic security measures to block cartridges using modified or non-HP circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP electronic circuitry enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26Q90A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Copying Speed (Color) | 3 cpm |
| Maximum Copies | 9 |
| Copying Speed (Black) | 6 cpm |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 10 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Secure Print Function | No |
| Borderless Printing | No |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Weight | 10.6 lbs |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Printing Type | Inkjet |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Model Name/Number | DeskJet 4155e |
| Maximum Print Speed (Color) | 16 ppm |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Power Consumption | 2.5 W Peak |
| Auto Duplexing Functions | No |
| Color Depth | 24 b |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 60 |
| First Page Out | 15 s |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Wireless Printing | Yes |
| Package Includes | HP 67 Setup Black Cartridge, HP 67 Setup Tri-Color Cartridge, Regulatory Flyer, Setup Guide, Reference Guide, Power Cord |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Width | 16.8" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Sorting Function | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| LCD Display Format | ICON LCD Display |
| Standard Memory | 64 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Paper Input | 60 Sheet Input Tray |
| B&W or Color Output | Color |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Height | 10.3" |
| Duplex Printing | Manual |
| Depth | 22.8" |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Network Ready | Yes |
| Dual Access Capability | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 1,000 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.30335 |
| Height: | 9.53 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 15.94" x 9.53" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.64391 |
| Weight: | 13.65 |
| Width/Diameter: | 15.94 |





