Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Pro MFP 4101fdn Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 2Z618F#BGJ
Number: HEW-2Z618F
Add item to cart:
$765.39
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-2Z618F |
| Description: | HP LaserJet Pro MFP 4101fdn Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Enroll for hassle-free supplies management and to save on Original HP Toner with Instant Ink. Get toner, delivery and recycling. With HP Wolf Pro Security you can set up your printer security from the dashboard with preconfigured settings. Smart Admin makes IT configuration and monitoring easy. Support your dynamic workteam with this high-speed smart printer, ideal for up to 10 users. HP Web JetAdmin makes it easy with its suite of features to access your printers from a single dashboard and Smart Admin guides you through setup and gives IT visibility. Cloud connectivity makes it easy for your IT team to set up your printers quickly wherever work happens. This HP LaserJet MFP with JetIntelligence combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them—all while protecting your network from attacks with the industry's deepest security. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 2Z618F#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year bench/depot repair warranty. |
| Network Ready | Yes |
| Accepts Paper Size | #10 Envelopes, 4"x 6", 5" x 8", 16K, B5 Envelopes, C5 Envelopes, DL Envelopes, Double Japan Postcard Rotated, Executive, Japanese Postcard, Legal, Letter, Monarch Envelope, Oficio, Statement |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Borderless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| B&W or Color Output | B&W |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 23% |
| Fax Memory (Pages) | 400 |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Paper Input | 100 Sheet Tray, 250 Sheet Tray |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Best Transmission Speed | 6 Seconds/Page |
| Standard Memory | 512 MB |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Secure Print Function | Yes |
| Height | 12.8" |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Width | 16.93" |
| Weight | 25 lbs |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 350 |
| Maximum Copies | 9999 |
| Processor Speed | 1,200 MHz |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Total Recycled Content Percent | 23% |
| Auto Duplexing Functions | |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| First Page Out | 6.1 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 25" |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Wireless Printing | No |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | LaserJet Pro MFP 4101fdn |
| LCD Display Format | 2.7" CGD Touchscreen |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 42 cpm |
| Printing Type | Laser |
| Product Compostability Indicator | N |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Package Includes | Preinstalled HP Black Original LaserJet Toner Cartridge, Getting Started Guide, Support Flyer, Warranty Guide, Regulatory Flyer, Power Cord |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Power Consumption | 510 W Peak |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.68516 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 19.0 |
| Shipping Dimensions: | 19.0" x 19.0" x 16.0" |
| Upc Code: | 195161936005 |
| Case Cube: | 3.13519 |
| Weight: | 33.5 |
| Width/Diameter: | 19.0 |





