Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Tank MFP 2604sdw Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 381V1A#BGJ
Number: HEW-381V1A
Add item to cart:
$536.65
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-381V1A |
| Description: | HP LaserJet Tank MFP 2604sdw Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Get high-quality printing with the lowest cost per page in black and white. Experience less downtime and refill toner in just 15 seconds with ultra-high yield HP toner refill options. Conserve resources and save paper with automatic two-sided printing. Deliver exceptional quality with sharp text and bold blacks, page after page. Save on refills and get the lowest running cost with the ultra-high-yield HP Toner Reload Kit. Breeze through scan and copy tasks, using the automatic document feeder. Easily handle high-volume print jobs and refill toner less often with 2,500 and 5,000 page HP Toner Reload Kits. Print, scan, copy, and share with HP Smart app. Pre-filled with up to two years of Original HP Toner. The HP Toner Tank System makes it easy to refill delivering the lowest cost per page in black and white. Print up to 50,000 pages without worrying about imaging drum replacement. Print up to 5,000 monochrome pages with a full tank of Original HP Toner. HP Wolf Essential Security helps keep your passwords, scans, and prints private, and helps keep your home network safe from hackers looking to gain access. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 381V1A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 23 ppm |
| Processor Speed | 500 MHz |
| Standard Memory | 64 MB |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS 10.15 and Later, Windows® 7, 10, 11 |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Network Ready | Yes |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Accepts Paper Size | #10 Envelopes, Double Postcard, Executive, Legal, Letter, Officio, Postcard |
| Depth | 15.67" |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Copying Speed (Black) | 22 cpm |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Borderless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Power Consumption | 390 W Peak |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 1200 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Weight | 27.8 lbs |
| Width | 19.57" |
| Auto Document Feed/Sheets | 40 |
| Model Name/Number | LaserJet Tank MFP 2604sdw Printer |
| B&W or Color Output | B&W |
| First Page Out | 7.9 s |
| Height | 16.1" |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Individual Ink Cartridges | No |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 25,000 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Package Includes | Preinstalled HP Black Original Imaging Drum, Reference Guide, Setup Guide, Regulatory Flyer, Support Flyer, Warranty Guide, Power Cord |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.72978 |
| Height: | 15.67 |
| Length: | 19.57 |
| Shipping Dimensions: | 19.57" x 16.1" x 15.67" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.85721 |
| Weight: | 27.8 |
| Width/Diameter: | 16.1 |





