Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Pro MFP 3101fdwe Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 3G628E#BGJ
Number: HEW-3G628E
Add item to cart:
$394.83
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3G628E |
| Description: | HP LaserJet Pro MFP 3101fdwe Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Do more in fewer steps. Simple shortcuts allow your employees to complete common tasks with just a touch. Support your small workteams with this smart printer, designed for up to seven users. Print more efficiently and save time, paper, and costs with fast speed and auto two-sided printing. Guided, cloud-based setup makes it easy to configure new printers and onboard users from any location. Seamless connectivity allows you to print from anywhere, any device, on any network. Smart Admin Dashboard monitors usage and controls settings across multiple printers, in multiple locations. This HP+ laser printer is built with powerful productivity features for small teams—fast speeds, advanced security, and smart office features so you can setup and manage it from anywhere. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3G628E#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited two-year warranty. |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Delayed Transmission | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 35 ppm |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Copies | 999 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 10, 11 |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Network Ready | Yes |
| Auto Duplexing Functions | |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Dual Access Capability | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Accepts Paper Size | #10 Envelopes, 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Executive, Legal, Letter, Monarch Envelope, Oficio |
| Depth | 29.9" |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| LCD Display Format | 2.7" CGD Touchscreen |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 35 cpm |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Borderless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Power Consumption | 436 W Peak |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Scan Resolution (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Weight | 30 lbs |
| Width | 16.8" |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Model Name/Number | LaserJet Pro MFP 3101fdwe |
| B&W or Color Output | B&W |
| First Page Out | 6.6 s |
| Height | 18.7" |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EcoLogo Certified |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Package Includes | HP Black LaserJet Toner Introductory Cartridge, Setup Guide, Reference Guide, Regulatory Flyer, Warranty Guide, Power Cord |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.20393 |
| Height: | 14.92 |
| Length: | 19.57 |
| Shipping Dimensions: | 19.57" x 19.29" x 14.92" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.25948 |
| Weight: | 30.0 |
| Width/Diameter: | 19.29 |





