Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise M406dn Laser Printer
Manufacturer Number: 3PZ15A#BGJ
Number: HEW-3PZ15A
Add item to cart:
$779.98
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3PZ15A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise M406dn Laser Printer |
| Additional Information: |
HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin—and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance—this printer is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. HP’s entry-level Enterprise-class printer with speeds up to 42 ppm and strongest security. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3PZ15A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year on-site warranty, 24-hour, 7 days a week phone support. |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Width | 15" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Height | 9.5" |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 1 GB |
| B&W or Color Output | B&W |
| Printing Type | Laser |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, LEED Applicable |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Borderless Printing | No |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Product Compostability Indicator | N |
| First Page Out | 6.3 s |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Standard Memory | 1 GB |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 350 |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (3,000 pages), Getting Started Guide, Power Cord |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise M406dn |
| Emulations | Apple AirPrint™, HP PCL 5, HP PCL 6, HP PostScript Level 3, PDF |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 30.8" |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.49656 |
| Height: | 10.9 |
| Length: | 18.3 |
| Shipping Dimensions: | 18.3" x 17.4" x 10.9" |
| Upc Code: | 193905206018 |
| Case Cube: | 2.00855 |
| Weight: | 25.1 |
| Width/Diameter: | 17.4 |





