Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise MFP M430f Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 3PZ55A#BGJ
Number: HEW-3PZ55A
Add item to cart:
$1,108.54
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3PZ55A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise MFP M430f Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Optimize workflows, reduce steps and errors, and support mobile workers with optional MFP apps that meet your specific business needs. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance—this MFP is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3PZ55A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's one-year on-site repair warranty, 24-hour, 7 days a week phone support. |
| Weight | 28.68 lbs |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Ready | Yes |
| Maximum Memory | 2 GB |
| B&W or Color Output | B&W |
| Power Consumption | 525 W Peak |
| Copying Speed (Black) | 40 cpm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Handset | No |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Compostability Indicator | N |
| Borderless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| First Page Out | 8.8 s |
| Width | 17.8" |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise MFP M430f |
| PC Free Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Printing Type | Laser |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | #9 Envelopes, #10 Envelopes, 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Custom (3 x 5 to 8.5 x 14), Double Postcard (JIS), Executive, Legal, Letter, Oficio (8.5 x 13), Postcard (JIS), Statement |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Delayed Transmission | No |
| Dual Access Capability | Yes |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Card Compatibility | eMMC |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Wireless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 350 |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| LCD Display Format | 4.3" Color Touchscreen TFT-LCD |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (3,000 Pages), Getting Started Guide, Power Cord |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 60 Hz |
| Paper Input | 100-Sheet Tray, 250-Sheet Input Tray, 50-Sheet Automatic Document Feeder |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Sorting Function | No |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Telephone Features | No |
| Depth | 33" |
| Secure Fax (Password) | No |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Secure Print Function | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Height | 22.7" |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.46448 |
| Height: | 15.67 |
| Length: | 19.57 |
| Shipping Dimensions: | 19.57" x 19.29" x 15.67" |
| Upc Code: | 193905205493 |
| Case Cube: | 3.42333 |
| Weight: | 32.4 |
| Width/Diameter: | 19.29 |





