Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise M455dn Laser Printer
Manufacturer Number: 3PZ95A#BGJ
Number: HEW-3PZ95A
Add item to cart:
$963.40
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3PZ95A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise M455dn Laser Printer |
| Additional Information: |
HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin—and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance—this printer is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. HP’s entry-level Enterprise-class color printer with speeds up to 28 ppm and strongest security. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3PZ95A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year on-site warranty, 24-hour, 7 days a week phone support. |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Print Speed (Color) | 29 ppm |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor Speed | 800 MHz |
| First Page Out | 9.3 s |
| Maximum Memory | 1.25 GB |
| B&W or Color Output | Color |
| Printing Type | Laser |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, LEED Applicable |
| Product Compostability Indicator | N |
| Borderless Printing | No |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise M455dn |
| Maximum Print Speed (Black) | 29 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 55,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 40.9" |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| Height | 13" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Width | 16.3" |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (2,400 pages), HP Cyan, Magenta, Yellow Original LaserJet Toner Cartridges (2,100 pages each), Getting Started Guide, Power Cord |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Emulations | Apple AirPrint™, HP PCL 5, HP PCL 6, HP PostScript Level 3, PDF |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.27721 |
| Height: | 14.92 |
| Length: | 22.95 |
| Shipping Dimensions: | 22.95" x 19.57" x 14.92" |
| Upc Code: | 193905215928 |
| Case Cube: | 3.87792 |
| Weight: | 47.61 |
| Width/Diameter: | 19.57 |





