Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise Color MFP M480f Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 3QA55A#BGJ
Number: HEW-3QA55A
Add item to cart:
$1,369.17
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-3QA55A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise Color MFP M480f Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin and help build business efficiency. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support. Optimize workflows, reduce steps and errors, and support mobile workers with optional MFP apps that meet your specific business needs. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings. Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business. Save energy without sacrificing performance—this MFP is ENERGY STAR® and Blue Angel certified. The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. HP’s entry-level Enterprise-class Color MFP with speeds up to 28 ppm and strongest security. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3QA55A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's one-year on-site repair warranty, 24-hour, 7 days a week phone support. |
| Power Consumption | 581 W Peak |
| Maximum Print Speed (Color) | 29 ppm |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Maximum Print Speed (Black) | 29 ppm |
| Memory Card Compatibility | eMMC |
| LCD Display Format | 4.3" Color Touchscreen TFT-LCD |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise MFP M480f |
| Copying Speed (Color) | 28 cpm |
| Weight | 51.2 lbs |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Width | 16.4" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Network Capable | Yes |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Accepts Paper Size | #9 Envelopes, #10 Envelopes, 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Custom (3 x 5 to 8.5 x 14), Double Postcard (JIS), Executive, Legal, Letter, Oficio (8.5 x 13), Postcard (JIS), Statement |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| PC Free Printing | Yes |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Paper Input | 50-Sheet Multipurpose Tray, 250-Sheet Input Tray |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 60 Hz |
| Wireless Printing | No |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Secure Fax (Password) | No |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Borderless Printing | No |
| Secure Print Function | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Delayed Transmission | No |
| Handset | No |
| B&W or Color Output | Color |
| Network Ready | Yes |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Depth | 44.3" |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Telephone Features | No |
| Standard Memory | 2 GB |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (2,400 Pages), HP Cyan, Magenta, Yellow Original LaserJet Toner Cartridges (2,100 Pages Each), Getting Started Guide, Power Cord |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Copying Speed (Black) | 28 cpm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Height | 25.8" |
| Printing Type | Laser |
| First Page Out | 12.1 s |
| Sorting Function | No |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 55,000 |
| Maximum Memory | 2 GB |
| Dual Access Capability | Yes |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.31109 |
| Height: | 19.29 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.57" x 19.29" |
| Upc Code: | 193905216864 |
| Case Cube: | 5.1339 |
| Weight: | 58.07 |
| Width/Diameter: | 19.57 |





