Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 9125e All-in-One Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 403X0A#B1H
Number: HEW-403X0A
Add item to cart:
$367.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-403X0A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 9125e All-in-One Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Empower your team with a productivity powerhouse. Always be ready for high volumes with an HP OfficeJet Pro printer equipped with a 250-page input tray. Our best technology to stay connected and secure helps keep your network protected from cyberthreats with HP Wolf Pro Security. Always be ready to print, never run out of ink. Scan/print/copy from your cloud storages like Google Drive or OneDrive with the easiest-to-use print app. Say hello to the professional color inkjet printer for your home office from America's most trusted printer brand, paired with the easiest-to-use print app. Enjoy easy printing designed to make you succeed at work. Fax included. Always ready for high volumes, get an HP OfficeJet Pro printer equipped with a 250-page input tray. Avoid waiting by the printer with an automatic document feeder enabling double-sided scanning. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 403X0A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11ac Wireless |
| Height | 10.94" |
| Width | 17.3" |
| B&W or Color Output | Color |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, Ethernet, Fax, USB, Wi-Fi |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Delayed Transmission | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Linux®, Mac® OS X 11, 12, 13, Windows® 10, 11 |
| First Page Out | 10 s |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display Format | 2.7" Touchscreen |
| Maximum Print Speed (Color) | 18 ppm |
| Paper Input | 250 Sheet Paper Tray |
| Weight | 20.48 lbs |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 9125e |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Copying Speed (Color) | 14 cpm |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 25,000 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Accepts Paper Size | 3 x 5, 4 x 6, 5 x 7, 8 x 10, A4, A5, A6, B5, Card, Envelopes, Executive, Government Legal, Legal, Letter, Statement |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Copying Speed (Black) | 21 cpm |
| Color Depth | 24 b |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Standard Memory | 512 MB |
| Depth | 15.6" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Power Requirements | AC 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Power Consumption | 5.06 W Peak |
| Network Ready | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Package Includes | HP 936 Setup Ink Cartridges, Regulatory Flyer, Ink Caution Flyer, Power Cord, Setup Poster, Reference Guide |
| Maximum Copies | 99 |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.77501 |
| Height: | 10.94 |
| Length: | 17.3 |
| Shipping Dimensions: | 17.3" x 13.48" x 10.94" |
| Upc Code: | 196337284807 |
| Case Cube: | 2.3339 |
| Weight: | 20.48 |
| Width/Diameter: | 13.48 |





