Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 8135e All-in-One Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 40Q35A#B1H
Number: HEW-40Q35A
Add item to cart:
$295.01
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-40Q35A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 8135e All-in-One Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Reliable technology uniquely built to work at home allows you to stay connected with our most reliable Wi-Fi®—dual-band, self-healing—that automatically reconnects. Print from your couch with the best print app. Scan multiple documents at once and edit them from your smartphone. Always be ready to print and never run out of ink. Print confidently and securely over VPN with work-from-home technology from the most reliable A4 brand. Say hello to the professional color inkjet printer for your home office from America's most trusted printer brand, paired with the easiest to use print app. Enjoy easy printing designed to make you succeed at work. Fax included. Stay connected with our most reliable Wi-Fi—dual-band, self-healing—that automatically reconnects. Scan multiple documents at once and edit them from your smartphone. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 40Q35A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Suggested List Price: | $295.01 |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Thailand |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Maximum Copies | 99 |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11ac Wireless |
| Weight | 17.6 lbs |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Power Consumption | 4.45 W Peak |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, Ethernet, Fax, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Copying Speed (Black) | 12 cpm |
| B&W or Color Output | Color |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| First Page Out | 14 s |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Width | 18.12" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 8135e |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Inkjet |
| Maximum Print Speed (Color) | 10 ppm |
| Accepts Paper Size | 3 x 5, 4 x 6, 5 x 7, 8 x 10, A4, A5, A6, B5, Card, Envelopes, Executive, Government Legal, Legal, Letter, Statement |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Fax Memory (Pages) | 100 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Black) | 20 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 225 |
| Standard Memory | 256 MB |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Delayed Transmission | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Copying Speed (Color) | 6 cpm |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Best Transmission Speed | 4 Seconds/Page |
| Package Includes | HP 923 Setup Ink Cartridges, Power Cord, Regulatory Flyer, Ink Caution Flyer, Setup Poster, Reference Guide |
| LCD Display Format | 2.7" Touchscreen |
| Power Requirements | AC 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input | 225 Sheet Paper Tray |
| Auto Document Feed/Sheets | 35 |
| Color Depth | 24 b |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Height | 9.17" |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Depth | 13.29" |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Linux®, Mac® OS X 11, 12, 13, Windows® 10, 11 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 20,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.33961 |
| Height: | 11.73 |
| Length: | 19.92 |
| Shipping Dimensions: | 19.92" x 16.05" x 11.73" |
| Upc Code: | 00196337163942 |
| Case Cube: | 2.17029 |
| Weight: | 22.44 |
| Width/Diameter: | 16.05 |





