Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro 4201dn Laser Printer
Manufacturer Number: 4RA85F#BGJ
Number: HEW-4RA85F
Add item to cart:
$778.17
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-4RA85F |
| Description: | HP Color LaserJet Pro 4201dn Laser Printer |
| Additional Information: |
Support your business workteam with this compact, high-performing, color printer, ideal for up to 10 users. Step up your workflow with blazing fast speed to meet high-demand environments. Look professional on every page with high-quality printing, true-to-life colors and sharp details. Centralize your print fleet management. HP Web Jetadmin easily adds and updates devices, solutions, and policies. Get a blazing fast color printer and easy management tools with LaserJet Pro. HP Office Laser Printers are designed for SMBs and small workteams in larger companies, delivering enhanced productivity, simplified workflows and reduced costs. This printer is intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip, and it uses dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. A reused HP chip enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4RA85F#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year bench/depot repair warranty. |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Print Speed (Color) | 35 ppm |
| Standard Memory | 512 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| First Page Out | 9.1 s |
| Maximum Memory | 512 MB |
| B&W or Color Output | Color |
| Printing Type | Laser |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indicator | N |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro 4201dn |
| Maximum Print Speed (Black) | 35 ppm |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 25" |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10. 11 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Paper Feeder Type | Input Tray |
| Height | 16.5" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Width | 16.6" |
| Network Capable | Yes |
| Package Includes | (4) Preinstalled Introductory HP LaserJet Toner Cartridges, In-Box Documentation, Power Cord |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.28333 |
| Height: | 16.5 |
| Length: | 25.0 |
| Shipping Dimensions: | 25.0" x 16.6" x 16.5" |
| Upc Code: | 196068698461 |
| Case Cube: | 3.87792 |
| Weight: | 36.0 |
| Width/Diameter: | 16.6 |





