Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro 4201dw Laser Printer
Manufacturer Number: 4RA86F#BGJ
Number: HEW-4RA86F
Add item to cart:
$816.50
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-4RA86F |
| Description: | HP Color LaserJet Pro 4201dw Laser Printer |
| Additional Information: |
Support your business workteam with this compact, high-performing, color printer, ideal for up to 10 users. Step up your workflow with blazing fast speed to meet high-demand environments. Look professional on every page with high-quality printing, true-to-life colors and sharp details. Avoid interruptions with Wi-Fi that intelligently looks for the best connection to stay online. Centralize your print fleet management; HP Web Jetadmin easily adds and updates devices, solutions, and policies. Get a blazing fast color printer and easy management tools with LaserJet Pro. HP Office Laser Printers are designed for SMBs and small workteams in larger companies, delivering enhanced productivity, simplified workflows and reduced costs. This printer is intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip, and it uses dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. A reused HP chip enables the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4RA86F#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year bench/depot repair warranty. |
| Maximum Print Speed (Color) | 35 ppm |
| Height | 16.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Standard Memory | 512 MB |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Black) | 35 ppm |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Paper Feeder Type | Input Tray |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Depth | 25" |
| Wireless Printing | Yes |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro 4201dw |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10. 11 |
| First Page Out | 9.1 s |
| Package Includes | (4) Preinstalled Introductory HP LaserJet Toner Cartridges, In-Box Documentation, Power Cord, USB Cable |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Width | 16.6" |
| Network Capable | Yes |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Printing Type | Laser |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.28333 |
| Height: | 16.5 |
| Length: | 25.0 |
| Shipping Dimensions: | 25.0" x 16.6" x 16.5" |
| Upc Code: | 196068698485 |
| Case Cube: | 3.87792 |
| Weight: | 36.0 |
| Width/Diameter: | 16.6 |





