Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP OfficeJet Pro 9110b Printer Wireless Inkjet
Manufacturer Number: 5A0S1A#B1H
Number: HEW-5A0S1A
Add item to cart:
$234.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-5A0S1A |
| Description: | HP OfficeJet Pro 9110b Printer Wireless Inkjet |
| Additional Information: |
Easily deploy, integrate, and set up your fleet of printers across multiple locations. Empower your business with a productivity powerhouse equipped with a 250-page input tray, always ready for high volumes. Keep your business moving forward with this productive HP OfficeJet Pro, built on decades of experience. Easily configure, troubleshoot, and manage networks and devices with HP Web Jetadmin. The professional color inkjet printer for distributed offices and hybrid workers from Americas most trusted printer brand for business, paired with our best technology to help manage it all. These features streamline work into any network with extra performance features. Always ready for high volumes, get an HP OfficeJet Pro printer equipped with a 250-page input tray. Customize and manage your fleet however you need with easy, remote management and enhanced feature control. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5A0S1A#B1H |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Inkjet Printers |
| Country of origin | TH |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Width | 17.28" |
| Package Includes | HP 936 Setup Cartridges |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11ac Wireless |
| B&W or Color Output | Color |
| Wireless Printing | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Color) | 18 ppm |
| Duplex Printing | Automatic |
| PC Free Printing | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Height | 7.7" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Paper Feeder Type | Sheet Tray |
| Global Product Type | Inkjet Printers |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 25,000 |
| Operating System Compatibility | Chrome OS™, Linux®, Mac® OS X 11, 12, 13, Windows® 10, 11 |
| Printing Type | Inkjet |
| First Page Out | 12 s |
| Depth | 13.48" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Borderless Printing | Yes |
| Model Name/Number | OfficeJet Pro 9110b |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.39836 |
| Height: | 7.7 |
| Length: | 17.28 |
| Shipping Dimensions: | 17.28" x 13.48" x 7.7" |
| Upc Code: | 196786114304 |
| Case Cube: | 1.98971 |
| Weight: | 18.7 |
| Width/Diameter: | 13.48 |





