Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet MFP M234dw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 6GW99F#BGJ
Number: HEW-6GW99F
Add item to cart:
$279.83
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6GW99F |
| Description: | HP LaserJet MFP M234dw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Speed through multipage documents with the fastest in-class two-sided printing speed. Small and compact, this LaserJet can fit almost anywhere. Get better range and faster, more reliable connections using dual-band Wi-Fi with self-reset. Get started fast with simple setup that guides you through each step with HP Smart app. Get high-quality scanning, and share to Dropbox, Google Drive, email, or the cloud from virtually anywhere with HP Smart app. Quickly access and print documents and images on your smartphone, from Dropbox and Google Drive. A high-productivity MFP with the fastest two-sided printing in its class and the time-saving HP Smart app. Count on peace of mind from more reliable connections, and a worry-free experience with simplified setup. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6GW99F#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Network Capable | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.14, 10.15, 11, Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| First Page Out | 6.9 s |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Dual Access Capability | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 1200 dpi |
| Color Depth | 24 b |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Model Name/Number | LaserJet M234dw |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Depth | 16.52" |
| Accepts Paper Size | Envelopes, Executive, Legal, Letter |
| Package Includes | HP Black LaserJet Toner Cartridge, Dust Cover, Reference Guide, Setup Poster, Warranty Guide and Flyer, Power Cord |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 20,000 |
| Processor Speed | 500 MHz |
| B&W or Color Output | B&W |
| Paper Input | 150 Sheet Input Tray |
| Product Compostability Indicator | N |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Standard Memory | 64 MB |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Height | 17.18" |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Width | 14.49" |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Copying Speed (Black) | 30 cpm |
| Network Ready | Yes |
| Printing Type | Laser |
| PC Free Printing | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 30 ppm |
| Memory Card Compatibility | No |
| LCD Display Format | 1.27" Icon LCD |
| Secure Print Function | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Weight | 16.76 lbs |
| Power Consumption | 453 W Peak |
| Maximum Copies | 99 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.51496 |
| Height: | 12.0 |
| Length: | 19.0 |
| Shipping Dimensions: | 19.0" x 15.0" x 12.0" |
| Upc Code: | 194850664212 |
| Case Cube: | 2.03044 |
| Weight: | 21.35 |
| Width/Diameter: | 15.0 |





