Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer
Manufacturer Number: 6QN28A#BGJ
Number: HEW-6QN28A
Add item to cart:
$1,518.74
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN28A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Get peak performance with scalable configurations delivering maximum productivity for robust printing needs. Fast print speeds to help you get everything done faster. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable configurations from print speeds to color panels help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN28A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | JP |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Emulations | HP PCL 6, HP PCL 5c, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Color) | 45 ppm |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Printing Type | Laser |
| Height | 18.5" |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Capable | Yes |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toners, Documentation, Power Cord |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Network Ready | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, HIP2, USB |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| B&W or Color Output | Color |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Input Tray, Multipurpose Tray |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Width | 34.8" |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise 5700dn |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| First Page Out | 6.8 s |
| Maximum Memory | 3.5 GB |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Standard Memory | 1.5 GB |
| Depth | 30.3" |
| Wireless Printing | No |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.06793 |
| Height: | 16.3 |
| Length: | 19.7 |
| Shipping Dimensions: | 19.7" x 18.0" x 16.3" |
| Upc Code: | 196068756260 |
| Case Cube: | 11.28885 |
| Weight: | 68.5 |
| Width/Diameter: | 18.0 |





