Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise 6700dn Printer Printer
Manufacturer Number: 6QN33A#BGJ
Number: HEW-6QN33A
Add item to cart:
$2,202.74
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN33A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise 6700dn Printer Printer |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Advanced workflow solutions make this fully featured A4 printer the best choice for all your work group needs. Get everything done with fast print speeds. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable configurations from print speeds to color panels help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN33A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Black) | 55 ppm |
| Maximum Memory | 6 GB |
| PC Free Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, HIP2, USB |
| Wireless Printing | No |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toners, Documentation, Power Cord |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Emulations | HP PCL 6, HP PCL 5c, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7, URF |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Height | 18.5" |
| Width | 33.9" |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Standard Memory | 2 GB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Printing Type | Laser |
| Global Product Type | Laser Printers |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Color) | 55 ppm |
| Depth | 30.3" |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise 6700dn |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Feeder Type | Input Tray, Multipurpose Tray |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| First Page Out | 6.4 s |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.59277 |
| Height: | 16.3 |
| Length: | 19.7 |
| Shipping Dimensions: | 19.7" x 18.1" x 16.3" |
| Upc Code: | 196068676476 |
| Case Cube: | 10.9969 |
| Weight: | 72.5 |
| Width/Diameter: | 18.1 |





