Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfw+ Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 6QN38A#BGJ
Number: HEW-6QN38A
Add item to cart:
$9,157.09
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-6QN38A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfw+ Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Give your team the tools to succeed with the HP Open Extensibility Platform containing hundreds of HP and third-party solutions, and card reader support. Experience ultra-fast scanning speeds and ultimate productivity with HP Flow technology and up to 200 ipm duplex scan technology. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. From print speeds to color panels, get flexible configurations to meet your needs today and tomorrow. All while protecting your business against evolving cyber threats. Maximize your productivity and increase print performance with HP's powerful tri-core processor for copying, scanning, and printing. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6QN38A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Auto Document Feed/Sheets | 150 |
| LCD Display Format | 10.1" Color Touchscreen Display |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toner Cartridges, Documentation, Power Cord |
| Maximum Copies | 9,999 |
| First Page Out | 8.7 s |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Maximum Memory | 6 GB |
| Weight | 262 lbs |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Accepts Paper Size | 3 x 5, 4 x 6, 5 x 7, 5 x 8, Envelopes, Executive, Legal, Letter, Oficio, Statement |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 7, 10, 11 |
| Maximum Print Speed (Color) | 55 ppm |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfw+ |
| Fax Memory (Pages) | 1,000 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, (2) 550 Sheet Input Trays, 2,100 Sheet High-Capacity Input |
| Copying Speed (Black) | 55 cpm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| B&W or Color Output | Color |
| Network Ready | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Standard Memory | 6 GB |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Maximum Print Speed (Black) | 55 ppm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Fax, HIP2, USB |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Width | 61.1" |
| Printing Type | Laser |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Network Capable | Yes |
| Height | 54.4" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Power Consumption | 717 W |
| Depth | 37" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 3,300 |
| Copying Speed (Color) | 55 cpm |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.23853 |
| Height: | 22.0 |
| Length: | 47.3 |
| Shipping Dimensions: | 47.3" x 45.2" x 22.0" |
| Upc Code: | 196068588199 |
| Case Cube: | 28.35949 |
| Weight: | 262.0 |
| Width/Diameter: | 45.2 |





