Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro MFP M182nw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 7KW55A#BGJ
Number: HEW-7KW55A
Add item to cart:
$548.17
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7KW55A |
| Description: | HP Color LaserJet Pro MFP M182nw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Best-in-class mobile print app. Powerful printing. Energy smart. Simple, intuitive control panel. Automate scanning tasks and save time. Tackle the essentials - print, scan, copy. An efficient, wireless MFP for high-quality color and productivity. Save time with Smart Tasks in HP Smart app, and print and scan from your phone. Get seamless connections and security essentials to help maintain privacy and control. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7KW55A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Print Speed (Black) | 17 ppm |
| Copying Speed (Black) | 17 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Color Depth | 24 b |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Wireless Printing | Yes |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.12-10.15, UNIX®, Windows® XP, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, 10 |
| Auto Duplexing Functions | Manual |
| Printing Type | Laser |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Accepts Paper Size | #10 Envelope, 3.9" x 5.8", 4" x 6", 5" x 8", 5.8" x 7.9", 7.2" x 10.2", 7.6" x 10.6", 7.8" x 10.7", A4, A5, A5-R, A6, B5, B5 Envelopes, B6, C5 Envelopes, DL Envelopes, Executive, Legal, Letter, Monarch Envelopes, Oficio |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Silver |
| Package Includes | Introductory HP LaserJet Color Cartridges, Installation Guide, Power Cord, USB Cable |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Paper Input | 150 Sheet Tray |
| Secure Print Function | Yes |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro MFP M182nw |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| PC Free Printing | Yes |
| Width | 34.6" |
| Network Capable | Yes |
| Standard Memory | 256 MB |
| Copying Speed (Color) | 17 ppm |
| Height | 11.6" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Power Consumption | 313 W Peak |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Weight | 16.5 lbs |
| LCD Display Format | 2 Lines LCD |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Maximum Print Speed (Color) | 17 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 17.1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Copies | 99 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11.7 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11n Wireless |
| Network Ready | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 30,000 |
| First Page Out | 11.6 s |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.26761 |
| Height: | 11.6 |
| Length: | 17.1 |
| Shipping Dimensions: | 17.1" x 16.5" x 11.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.89406 |
| Weight: | 34.6 |
| Width/Diameter: | 16.5 |





