Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7KW75A#BGJ
Number: HEW-7KW75A
Add item to cart:
$701.50
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7KW75A |
| Description: | HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw Wireless Multifunction Laser Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Best-in-class mobile print app. Powerful printing. Energy smart. Hands-free productivity. Automate scanning tasks and save time. Tackle the essentials - print, scan, copy, fax. Automatic two-sided printing. An efficient, wireless MFP with fax for high-quality color and productivity. Save time with Smart Tasks in HP Smart app, and print and scan from your phone. Get seamless connections and strong security designed to help detect and stop attacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7KW75A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange warranty. |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Network Ready | Yes |
| B&W or Color Output | Color |
| First Page Out | 10.6 s |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Height | 20.94" |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Speed Dial Memories | 120 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Network Capable | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11n Wireless |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Wireless Printing | Yes |
| Weight | 47.4 lbs |
| LCD Display Format | 2.7'' Color Touchscreen |
| Maximum Print Speed (Color) | 22 ppm |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Copying Speed (Black) | 22 cpm |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Copying Speed (Color) | 22 ppm |
| Maximum Copies | 99 |
| Power Consumption | 361 W Peak |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Silver |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Depth | 15.66" |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.12-10.15, UNIX®, Windows® XP, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, 10 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 40,000 |
| PC Free Printing | Yes |
| Accepts Paper Size | #10 Envelope, 3.9" x 5.8", 4" x 6", 5" x 8", 5.8" x 7.9", 7.2" x 10.2", 7.6" x 10.6", 7.8" x 10.7", A4, A5, A5-R, A6, B5, B5 Envelopes, B6, C5 Envelopes, DL Envelopes, Executive, Legal, Letter, Monarch Envelopes, Oficio |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Package Includes | Introductory HP LaserJet Color Cartridges, Installation Guide, Power Cord, USB Cable, Phone Cord |
| Width | 19.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Fax Memory (Pages) | 1,300 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Depth | 24 b |
| Model Name/Number | Color LaserJet Pro MFP M283fdw |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.14081 |
| Height: | 13.3 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 16.7" x 13.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.40362 |
| Weight: | 41.2 |
| Width/Diameter: | 16.7 |





