Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet MFP M140w Multifunction Laser Printer, Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 7MD72F#BGJ
Number: HEW-7MD72F
Add item to cart:
$267.06
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7MD72F |
| Description: | HP LaserJet MFP M140w Multifunction Laser Printer, Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
One of the smallest multifunction lasers in its class designed for efficient performance. Easily handle tasks and get a lot from one device—print, scan, and copy. Smartly and elegantly designed, so it's simple and intuitive to use. Get high-quality scanning, and share to Dropbox, Google Drive or cloud from your phone with HP Smart app. Eliminate steps in repetitive tasks with Shortcuts. Take a photo as a copy, and send it to your printer from your smartphone. Count on professional-quality laser printing and seamless setup. Maximize your uptime with fast print speeds up to 21 ppm. One of the smallest multifunction lasers in its class designed for efficient performance. Easily handle tasks and get a lot from one device—print, scan, and copy. Smartly and elegantly designed, so it's simple and intuitive to use. Get high-quality scanning, and share to Dropbox, Google Drive or the Cloud, from your phone with HP Smart app. Eliminate steps in repetitive tasks with Shortcuts. Scan to the Cloud, email, and more in just a tap. Take a photo as a copy, and send it to your printer from your smartphone. Count on professional-quality laser printing and seamless setup. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7MD72F#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Height | 13.7" |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Width | 14.2" |
| Printing Type | Laser |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| B&W or Color Output | B&W |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Connector/Port/Interface | Bluetooth®, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| PC Free Printing | Yes |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.15, Windows® 10 |
| Maximum Print Speed (Black) | 21 ppm |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Auto Duplexing Functions | No |
| First Page Out | 8.3 s |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Paper Input | 150 Sheet Input Tray |
| Weight | 11.86 lbs |
| Processor Speed | 500 MHz |
| Model Name/Number | LaserJet MFP M140w |
| Product Compostability Indicator | N |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 8,000 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Accepts Paper Size | 4" x 6", Envelopes, Legal, Letter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Copying Speed (Black) | 21 cpm |
| Color Depth | 24 b |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Standard Memory | 64 MB |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Depth | 16.8" |
| Power Requirements | AC 110 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Maximum Copies | 99 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Wireless Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | Preinstalled HP Original Introductory Black LaserJet Toner Cartridge, Getting Started Guide, Power Cord, Setup Poster, Support Flyer, Warranty Guide |
| Network Ready | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 14.17923 |
| Height: | 9.76 |
| Length: | 15.66 |
| Shipping Dimensions: | 15.66" x 12.04" x 9.76" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.06494 |
| Weight: | 15.1 |
| Width/Diameter: | 12.04 |





