Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise M610/M611 Series Printers M610dn Laser Printer
Manufacturer Number: 7PS82A#BGJ
Number: HEW-7PS82A
Add item to cart:
$1,608.72
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7PS82A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise M610/M611 Series Printers M610dn Laser Printer |
| Additional Information: |
With HP Sure Start, operating code is automatically checked at startup and repairs itself if compromised. Run-time intrusion detection continually monitors to detect and stop attacks, then automatically reboots. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin. Speed through tasks and save paper--print two-sided documents nearly as fast as single-sided. Wakes up and prints your first page fast. Low energy consumption, thanks to its innovative design and toner technology. Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics with precision black toner. Help retain the Original HP quality you paid for with anti-fraud and cartridge authentication technology. This HP LaserJet with JetIntelligence combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them—all while protecting your network from attacks with the industry's deepest security. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7PS82A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 250,000 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB |
| Height | 17.8" |
| Width | 17" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Sheet Tray |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 1.5 GB |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Operating System Compatibility | Android™, Linux® Boss 5.0, Debian 7.0-8.6, Fedora 22-24, Mint 17-17.3, 18, Red Hat® Linux® Enterprise 6.0-7.0, SUSE™ Linux® 13.2, 42.1, Mac® OS X 10.10-10.12, Ubuntu 12.04, 14.04, 15.10, 16.04, 16.10, UNIX®, Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 |
| Printing Type | Laser |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| B&W or Color Output | B&W |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Product Compostability Indicator | N |
| First Page Out | 5 s |
| Wireless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge, Documentation, Power Cord |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Emulations | Apple® AirPrint®, HP PCL 5, HP PCL 6, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7 |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise M610dn |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Depth | 40.9" |
| Maximum Print Speed (Black) | 55 ppm |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Capable | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.64178 |
| Height: | 19.57 |
| Length: | 21.22 |
| Shipping Dimensions: | 21.22" x 23.5" x 19.57" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.64755 |
| Weight: | 60.1 |
| Width/Diameter: | 23.5 |





