Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise MFP M634/M635/M636 Series Printers M635h Multifunction Laser Printer, Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: 7PS97A#BGJ
Number: HEW-7PS97A
Add item to cart:
$4,201.60
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7PS97A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise MFP M634/M635/M636 Series Printers M635h Multifunction Laser Printer, Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
With HP Sure Start, operating code is automatically checked at startup and repairs itself if compromised. Run-time intrusion detection continually monitors to detect and stop attacks, then automatically reboots. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin and help build business efficiency. Speed through tasks and save paper. Print two-sided documents nearly as fast as single-sided. This MFP uses low amounts of energy, thanks to its innovative design and toner technology. Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics with precision black toner. Help retain the Original HP quality you paid for with antifraud and cartridge authentication technology. This HP LaserJet MFP with JetIntelligence combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them—all while protecting your network from attacks with the industry's deepest security. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7PS97A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Dual Access Capability | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", Envelopes: #9, #10, Monarch, Executive, Legal, Letter, Oficio (8.5 x 13), Statement |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Borderless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| B&W or Color Output | B&W |
| Telephone Features | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Standard Memory | 1.5 GB |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Secure Print Function | Yes |
| Height | 25.2" |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Width | 20.15" |
| Weight | 73.2 lbs |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| First Page Out | 8 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 22" |
| Maximum Print Speed (Black) | 100 ppm |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Wireless Printing | No |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise MFP M635h |
| LCD Display Format | 8" Color Graphics Display with Touchscreen |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Black) | 65 ppm |
| Printing Type | Laser |
| PC Free Printing | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Auto Document Feed/Sheets | 150 |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge, Documentation, Power Cord |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 300,000 |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Power Consumption | 740 W Peak |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.88255 |
| Height: | 25.2 |
| Length: | 30.9 |
| Shipping Dimensions: | 30.9" x 27.6" x 25.2" |
| Upc Code: | 194721080035 |
| Case Cube: | 12.43725 |
| Weight: | 85.6 |
| Width/Diameter: | 27.6 |





