Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise MFP M634/M635/M636 Series Printers M635fht Multifunction Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7PS98A#BGJ
Number: HEW-7PS98A
Add item to cart:
$5,452.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7PS98A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise MFP M634/M635/M636 Series Printers M635fht Multifunction Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
With HP Sure Start, operating code is automatically checked at startup and repairs itself if compromised. Run-time intrusion detection continually monitors to detect and stop attacks, then automatically reboots. Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin and help build business efficiency. Speed through tasks and save paper. Print two-sided documents nearly as fast as single-sided. This MFP uses low amounts of energy, thanks to its innovative design and toner technology. Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics with precision black toner. Help retain the Original HP quality you paid for with antifraud and cartridge authentication technology. This HP LaserJet MFP with JetIntelligence combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them—all while protecting your network from attacks with the industry's deepest security. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7PS98A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Computers, Devices, MFP, Machines, Peripherals, Printer, Printout, Text |
| Weight | 115.8 lbs |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Ready | Yes |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Maximum Memory | 4 GB |
| B&W or Color Output | B&W |
| Power Consumption | 740 W Peak |
| Copying Speed (Black) | 65 ppm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB |
| Handset | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Product Compostability Indicator | N |
| Borderless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| First Page Out | 8 s |
| Width | 26.15" |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise MFP M635fht |
| PC Free Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Printing Type | Laser |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", Envelopes: #9, #10, Monarch, Executive, Legal, Letter, Oficio (8.5 x 13), Statement |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Maximum Print Speed (Black) | 100 ppm |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Delayed Transmission | No |
| Dual Access Capability | Yes |
| Standard Memory | 1.5 GB |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Wireless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 1,200 |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Best Transmission Speed | 6 Seconds/Page |
| LCD Display Format | 8" Color Graphics Display with Touchscreen |
| Package Includes | HP Black Original LaserJet Toner Cartridge, Documentation, Power Cord |
| Power Requirements | AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray, 550 Sheet Paper Feeder with Stand and Cabinet |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 300 x 300 dpi |
| Auto Document Feed/Sheets | 150 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Telephone Features | No |
| Depth | 26" |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Secure Print Function | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 300,000 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Height | 43.2" |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.91095 |
| Height: | 29.9 |
| Length: | 59.5 |
| Shipping Dimensions: | 59.5" x 33.7" x 29.9" |
| Upc Code: | 194721080196 |
| Case Cube: | 17.43526 |
| Weight: | 172.8 |
| Width/Diameter: | 33.7 |





