Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578c Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7ZU87A
Number: HEW-7ZU87A
Add item to cart:
$4,150.65
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7ZU87A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578c Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Firmware is automatically checked during startup to determine if it's authentic code—digitally signed by HP. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Manage jobs directly at the MFP, using the 8" color touchscreen with image preview. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each device regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. Whitelisting checks firmware during startup to help ensure that it’s authentic, good code—digitally signed by HP. Modern, tablet-like color touchscreens on the M578 keep things simple and intuitive across your fleet of Enterprise devices. A scalable control panel interface improves future extensibility and allows for customization, along with a robust set of apps and usability features. The control panel features an enhanced image preview—now for both copies and scans. You can preview and edit scans before sending them, right from the color touchscreen. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7ZU87A |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business day onsite warranty. |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Height | 33" |
| Copying Speed (Black) | 40 cpm |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Power Consumption | 617 W Peak |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Width | 32.3" |
| Network Ready | Yes |
| Borderless Printing | No |
| B&W or Color Output | Color |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray |
| Package Includes | (4) Preinstalled HP LaserJet Toner Cartridges, Toner Collection Unit, In-Box Documentation, Power Cord |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Secure Print Function | Yes |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Secure Fax (Password) | No |
| Wireless Printing | No |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB |
| Printing Type | Laser |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Weight | 85 lbs |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise Flow MFP M578c |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Telephone Features | No |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Product Compostability Indicator | N |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Auto Duplexing Functions | |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Color Depth | 24 b |
| Delayed Transmission | No |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Maximum Memory | 3.75 GB |
| Maximum Print Speed (Color) | 40 ppm |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Dual Access Capability | Yes |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Depth | 34" |
| Copying Speed (Color) | 40 cpm |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Handset | No |
| First Page Out | 7.8 s |
| Sorting Function | No |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen Plus Integrated Keyboard |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Double Postcard (JIS), Envelope (No. 9, No. 10, Monarch), Executive, Legal, Letter, Oficio, Postcard (JIS), Statement |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.60131 |
| Height: | 23.6 |
| Length: | 29.7 |
| Shipping Dimensions: | 29.7" x 25.6" x 23.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.384 |
| Weight: | 99.7 |
| Width/Diameter: | 25.6 |





