Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Pro M501dn Printer Laser
Manufacturer Number: J8H61A#BGJ
Number: HEW-J8H61A
Add item to cart:
$969.83
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-J8H61A |
| Description: | HP LaserJet Pro M501dn Printer Laser |
| Additional Information: |
Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics. Print two-sided documents fast. Low energy use thanks to innovative design and toner technology. Compact, quiet printer designed to fit in tight spaces. Print more pages per cartridge with original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Manage devices and settings with HP Web Jetadmin. Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics with precision black toner. Help keep printing safe from boot up to shutdown with security features that guard against complex threats. Help ensure documents remain confidential with PIN printing enabled through an optional USB drive. Employ policy-based protection for printing devices with optional HP JetAdvantage Security Manager. his efficient printer is designed for exceptionally low energy consumption. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | J8H61A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's one-year, next-business day, onsite warranty. |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Processor Speed | 1,500 MHz |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Width | 16.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Height | 11.88" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 256 MB |
| B&W or Color Output | B&W |
| Printing Type | Laser |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Operating System Compatibility | Windows® Server 2003 |
| Global Product Type | Laser Printers |
| First Page Out | 5.7 s |
| Wireless Printing | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 13 |
| Standard Memory | 256 MB |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 1,200 |
| Package Includes | Preinstalled Introductory HP LaserJet Toner Cartridge, In-Box Documentation, Printer Documentation and Software on CD-ROM, Software Drivers and Documentation on CD-ROM, CDs Containing Software and Electronic Documentation, Power Cord |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Model Name/Number | LaserJet Pro M501dn |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Depth | 25.25" |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.26251 |
| Height: | 15.6 |
| Length: | 19.3 |
| Shipping Dimensions: | 19.3" x 18.4" x 15.6" |
| Upc Code: | 889296258506 |
| Case Cube: | 3.27665 |
| Weight: | 30.35 |
| Width/Diameter: | 18.4 |





