Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP LaserJet Enterprise M608n Printer Laser
Manufacturer Number: K0Q17A#BGJ
Number: HEW-K0Q17A
Add item to cart:
$1,800.39
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-K0Q17A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise M608n Printer Laser |
| Additional Information: |
Secure printing. High-speed performance meets energy efficiency. More pages, performance, and protection. Centralize control of your printing environment with HP Web Jet admin to help build business efficiency. This printer wakes up fast and prints your first page faster in as quickly as 7.9 seconds. This printer uses exceptionally low amounts of energy thanks to its innovative design and toner technology. High-speed performance meets energy efficiency. More pages, performance, and protection. Centralize control of your printing environment with HP Web Jet admin to help build business efficiency. This printer wakes up fast and prints your first page in as quickly as 7.9 seconds. This printer uses exceptionally low amounts of energy thanks to its innovative design and toner technology. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | K0Q17A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory | 1.5 GB |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 61 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 40.9" |
| Operating System Compatibility | Android™, Linux®: BOSS Linux™ 5.0, Debian, Fedora, Linux® Mint, Red Hat® Enterprise Linux®, SUSE™ Linux®, Ubuntu, Mac® OS X 10.10-10.12, UNIX®, Windows® |
| Width | 17" |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Laser |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise M608n |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| First Page Out | 5.4 s |
| Paper Feeder Type | 100-Sheet Multipurpose Feeder, 550-Sheet Input Feeder |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Height | 17.8" |
| Wireless Printing | No |
| B&W or Color Output | B&W |
| Duplex Printing | Manual |
| Emulations | HP PCL 5, HP PCL 6, HP PostScript Level 3, PDF Printing (v 1.7) |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Ready | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 275,000 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 550 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.64178 |
| Height: | 19.57 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 21.22" x 19.57" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.64755 |
| Weight: | 60.1 |
| Width/Diameter: | 21.22 |





