Number: HEW-K0Q17A
Add item to cart:
/ Carton
Available by special order only
| Product Details: | |
| Number: | HEW-K0Q17A |
| Description: | HP LaserJet Enterprise M608n Printer Laser |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | K0Q17A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business-day on-site warranty. |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory | 1.5 GB |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 61 ppm |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 40.9" |
| Width | 17" |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Printing Type | Laser |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise M608n |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| First Page Out | 5.4 s |
| Paper Feeder Type | 100-Sheet Multipurpose Feeder, 550-Sheet Input Feeder |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Height | 17.8" |
| Wireless Printing | No |
| B&W or Color Output | B&W |
| Duplex Printing | Manual |
| Emulations | HP PCL 5, HP PCL 6, HP PostScript Level 3, PDF Printing (v 1.7) |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Ready | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 275,000 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 550 |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.64178 |
| Height: | 19.57 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 21.22" x 19.57" |