Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DesignJet Z6 24" Wide Format PostScript Inkjet Printer
Manufacturer Number: T8W15A#B1K
Number: HEW-T8W15A
Add item to cart:
$4,195.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-T8W15A |
| Description: | HP DesignJet Z6 24" Wide Format PostScript Inkjet Printer |
| Additional Information: |
Handle even the most complex files with powerful processing architecture and the Adobe PDF Print Engine. Print up to 20% faster with 2400 nozzle-per-inch, high-definition HP printheads. Read details more clearly and see high-contrast color with new high-definition HP printheads. No need for light inks with HP's dual drop technology. Get smooth gradients, even for challenging color combinations, with HP Pixel Control. Protect printers/data from unauthorized access with HP Secure Boot, whitelisting, and encrypted hard disk. Protect documents and preserve confidentiality with authentication solutions like PIN printing, card readers. Secure your printers with HP JetAdvantage Security Manager; manage your fleet remotely with HP Web Jetadmin. Dynamic security enabled printer. Only intended to be used with cartridges using an HP original chip. Cartridges using a non-HP chip may not work, and those that work today may not work in the future. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | T8W15A#B1K |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Inkjet Printers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Paper Feeder Type | Roll Feed, Sheet Feed |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Maximum Paper Size | 24 x 66 |
| Height | 39.3" |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | DesignJet Z6 24" PostScript |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Standard Memory | 128 GB |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| PC Free Printing | No |
| Operating System Compatibility | Mac®, Windows® 8 and Later |
| Width | 50.9" |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Emulations | Adobe PostScript 3, Adobe PDF 1.7, CALS G4, HP-GL/2, HP-RTL, JPEG, TIFF |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | Printheads, Introductory Ink Cartridges, Printer Stand, Media Bin, Spindle, Quick Reference Guide, Setup Poster, Power Cord |
| Depth | 27.4" |
| Wireless Printing | No |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Network Capable | Yes |
| Wide Format Print Width | 24" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.63099 |
| Height: | 28.3 |
| Length: | 30.2 |
| Shipping Dimensions: | 30.2" x 56.7" x 28.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 28.04353 |
| Weight: | 214.0 |
| Width/Diameter: | 56.7 |





