Number: HEW-W1143A
| Product Details: | |
| Number: | HEW-W1143A |
| Description: | HP 143A Original LaserJet Toner Cartridge (W1143A) Black |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | W1143A |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited premium protection warranty. |
| Color(s) | Black |
| For Use With | HP Neverstop Laser MFP 1201nw, Neverstop Laser 1001nw |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Market Indicator (Cartridge Number) | HP 143A |
| Device Types | Laser Printer |
| OEM/Compatible | OEM |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Remanufactured | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Page-Yield | 2,500 |
| Green Information | Made with 75% recycled plastic by weight of plastic. |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.20346 |
| Height: | 2.52 |
| Length: | 14.37 |
| Shipping Dimensions: | 14.37" x 2.78" x 2.52" |
| Upc Code: | 193905679362 |
| Case Cube: | 0.63982 |
| Weight: | 0.77 |
| Width/Diameter: | 2.78 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 13.21698 |
| Height: | 2.52 |
| Length: | 2.78 |
| Shipping Dimensions: | 2.78" x 14.37" x 2.52" |