Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP DesignJet Z9+ 24" PostScript Printer
Manufacturer Number: W3Z71A#B1K
Number: HEW-W3Z71A
Add item to cart:
$5,295.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-W3Z71A |
| Description: | HP DesignJet Z9+ 24" PostScript Printer |
| Additional Information: |
Impress the most demanding customers with smooth transitions and sharp details thanks to HP Pixel Control. No need for light inks using new high-definition HP printheads with dual drop technology. Achieve expanded gamut with RGB HP Vivid Photo Inks and the embedded spectrophotometer. Cut post-processing labor time up to 20% with the integrated vertical trimmer. Print up to 2.5 times faster without losing quality, with 2400 nozzle-per-inch high-definition printheads. Spend less time on media changes and adjustments with dual roll support and automatic roll switching. Easily design applications from posters to banners and canvas with the HP Applications Center. No disruption to your workflow, keep using your current RIPs, validated with HP RIP certification program. Get remote visibility and control to better manage your print production environment with HP PrintOS. Deliver photo-quality prints 2.5 times faster without losing quality. Cut post-processing time up to 20% with the integrated vertical trimmer. Simplify your workflow with new tools in the HP Applications Center. Dynamic security enabled printer. Only intended to be used with cartridges using an HP original chip. Cartridges using a non-HP chip may not work, and those that work today may not work in the future. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | W3Z71A#B1K |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Inkjet Printers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year hardware warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Width | 50.9" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Standard Memory | 128 GB |
| Emulations | Adobe® PostScript® 3, Adobe® PDF 1.7, TIFF, JPEG, CALS G4, HP-GL/2, HP-RTL |
| Wireless Printing | No |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| B&W or Color Output | Color |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | DesignJet Z9+ 24" PostScript |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Network Capable | Yes |
| Package Includes | Printheads, Introductory Ink Cartridges, Printer Stand, Media Bin, Spindle, Quick Reference Guide, Setup Poster, Power Cord |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Height | 39.3" |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Depth | 27.4" |
| Operating System Compatibility | Mac®, Windows® 8 and Later |
| Network Ready | Yes |
| Paper Feeder Type | Roll Feed, Sheet Feed |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Maximum Paper Size | 24 x 66 |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wide Format Print Width | 24" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.02324 |
| Height: | 28.3 |
| Length: | 30.2 |
| Shipping Dimensions: | 30.2" x 56.7" x 28.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 28.04353 |
| Weight: | 225.0 |
| Width/Diameter: | 56.7 |





