Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Innovera® 12-Digit Pocket Calculator with Tax Functions 15922 LCD
Manufacturer Number: 15922
Number: IVR-15922
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-15922 |
| Description: | Innovera® 12-Digit Pocket Calculator with Tax Functions 15922 LCD |
| Additional Information: |
Convenient pocket size: slip it in a bag or briefcase. Reliable dual solar/battery power (AAA batteries included). 12-digit display for large calculations. Additional functions, including Tax Calculation, Square Root, +/- Switch, and Percent. Three memory buttons store numbers for later use. Soft, protective wallet case adheres to calculator. Find the correct answer with this convenient pocket calculator that is ideal for everyday math. Dual solar/battery power provides reliable functionality in any lighting conditions. The 12-digit LCD display handles large calculations. Recall saved numbers with the three memory buttons. Tax Calculation, Square Root, +/- Switch, and Percent keys help to find the answer to more equations. Protective wallet case adheres easily to the calculator and flips out of the way when in use. |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 15922 |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Technology & Electronics, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Accounting, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, Innovera, Mathematics, Schools, Science |
| Base Number Calculations | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Size | 4.67 x 2.76 x 0.47 |
| Power Source(s) | Battery, Solar |
| Currency Exchange Function | No |
| Wall-Mountable | No |
| Item Count Function | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Number of Display Digits | 12 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Display Angle | Fixed |
| Replacement Batteries | AAA |
| Bond Calculations | No |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Display Characters Height | 14 mm |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Backspace Key | Yes |
| Hyperbolic Functions | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Metric Conversion | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Simultaneous Equations | No |
| Date Calculations | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Display Characters x Display Lines | 12 x 1 |
| Markup/Down Key | No |
| Package Includes | Battery, Case |
| Calculators Memory | 4 Function/3-Key |
| Tax Calculation | Yes |
| Amortization | No |
| Fraction Calculations | No |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Cash Flow Calculations | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Time/Date | No |
| Equation Editor | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Variable Regression | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Calculators Display Type | LCD |
| Loan Calculation | No |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Time-Value-of-Money | No |
| Case | Wallet |
| Decimal Function | Yes |
| Square Root Key | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Matrices | No |
| Display Notation | Numeric |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Double Zero Key | Yes |
| I/O Port | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 14.57321 |
| Height: | 0.79 |
| Length: | 7.2 |
| Shipping Dimensions: | 7.2" x 4.33" x 0.79" |
| Upc Code: | 686024159209 |
| Case Cube: | 0.01441 |
| Weight: | 0.21 |
| Width/Diameter: | 4.33 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 18.06643 |
| Height: | 4.41 |
| Length: | 11.22 |
| Shipping Dimensions: | 11.22" x 4.33" x 4.41" |
| Upc Code: | 30686024159200 |
| Case Cube: | 0.12399 |
| Weight: | 2.24 |
| Width/Diameter: | 4.33 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.68855 |
| Height: | 10.83 |
| Length: | 14.76 |
| Shipping Dimensions: | 14.76" x 12.2" x 10.83" |
| Upc Code: | 50686024159204 |
| Case Cube: | 1.12858 |
| Weight: | 14.32 |
| Width/Diameter: | 12.2 |





