Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Innovera® 417-Function Advanced Scientific Calculator 15-Digit LCD
Manufacturer Number: 15970
Number: IVR-15970
Add item to cart:
$24.10
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-15970 |
| Description: | Innovera® 417-Function Advanced Scientific Calculator 15-Digit LCD |
| Additional Information: |
Performs 417 scientific and math functions. Four-line, 15-digit per line display for a variety of calculations. Reliable dual solar/battery power (LR44 battery included). Auto power off to conserve battery. Protective hard shell sliding cover. Performs 417 scientific and math functions, making it ideal for students, professionals, and engineers. The 15-digit display and four display lines allow for longer, more complex formulas. Dual solar/battery power provides reliable functionality in all lighting conditions. Auto shutoff feature helps conserve battery power. Convenient hard shell sliding cover protects the calculator from scratches. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15970 |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Supplier categories | School Supplies, Technology & Electronics, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| +/- Switch Key | Yes |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Date Calculations | No |
| Square Root Key | Yes |
| Wall-Mountable | No |
| Grand Total Key | No |
| Display Window Resolution | 96 x 31 |
| Fraction/Decimal Conversions | Yes |
| Interest Rate Conversion | No |
| Currency Exchange Function | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Time/Date | No |
| Fraction Calculations | Yes |
| Equation Editor | Yes |
| Trig/Log Functions | No |
| Time-Value-of-Money | No |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Display Notation | Numeric |
| Backspace Key | Yes |
| Cash Flow Calculations | No |
| Package Includes | Battery, Hard Case |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Statistics | Multiple |
| Markup/Down Key | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Display Characters x Display Lines | 15 x 4 |
| Base Number Calculations | Yes |
| Metric Conversion | Yes |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Logical (Boolean) Operations | Yes |
| I/O Port | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Double Zero Key | No |
| Item Count Function | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Power Source(s) | Battery, Solar |
| Percent Key(s) | Yes |
| Matrices | Yes |
| Size | 6.77 x 3.26 x 0.67 |
| Depreciation Calculations | No |
| Calculators Display Type | LCD |
| Display Characters Height | 12 mm |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Bond Calculations | No |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Variable Regression | Yes |
| Levels of Parentheses | 23 |
| Global Product Type | Scientific Calculators |
| Entry Logic | WriteView |
| Decimal Function | Yes |
| Loan Calculation | No |
| Linear Regression | Yes |
| Replacement Batteries | LR44 |
| Amortization | No |
| Probability (Random Number) | Yes |
| Number of Display Digits | 15 |
| Higher Mathematical Functions | Statistics, Trigonometry |
| Case | Hard Shell |
| Product Compostability Indicator | N |
| Display Angle | Fixed |
| Calculators Memory | 1 Independent, 9 Variables |
| Tax Calculation | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.4457 |
| Height: | 0.94 |
| Length: | 8.27 |
| Shipping Dimensions: | 8.27" x 3.35" x 0.94" |
| Upc Code: | 686024001096 |
| Case Cube: | 0.01507 |
| Weight: | 0.067 |
| Width/Diameter: | 3.35 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 29.94435 |
| Height: | 3.75 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.75" x 3.75" |
| Upc Code: | 30686024001097 |
| Case Cube: | 0.32661 |
| Weight: | 9.78 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.39226 |
| Height: | 9.1 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 15.0" x 9.1" |
| Upc Code: | 50686024001091 |
| Case Cube: | 1.81684 |
| Weight: | 42.5 |
| Width/Diameter: | 15.0 |





