Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Innovera® 12-Digit Large Display Calculator 15975 LCD
Manufacturer Number: 15975
Number: IVR-15975
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-15975 |
| Description: | Innovera® 12-Digit Large Display Calculator 15975 LCD |
| Additional Information: |
Office and small business calculator. Extra-large, easy-to-read display. User-friendly commercial-quality keys. 12-digit display for large calculations. Dual solar/battery power (AAA batteries included). Additional function keys, including Tax Calculation, Markup, and Grand Total. Slide switch offers several decimal settings. Ideal for everyday calculations and small business tasks, this easy-to-read calculator features an extra-large 0.78" (20mm) digit size. The angled display prevents overhead glare and eyestrain. Large, commercial-quality keys make it simple to enter numbers correctly the first time. The 12-digit display handles longer equations. Dual solar/battery power ensures the calculator is ready to use in any lighting conditions. Tax Calculation, Markup, and Grand Total keys, along with decimal slide switch, provide added functionality for business needs. |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 15975 |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Technology & Electronics, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 15975 Minidesk Calculator, Accounting, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, INNOVERA, Mathematics, Schools, Science |
| Display Characters Height | 20 mm |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Number of Display Digits | 12 |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Base Number Calculations | No |
| Square Root Key | Yes |
| +/- Switch Key | Yes |
| Bond Calculations | No |
| Power Source(s) | Battery, Solar |
| Depreciation Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Backspace Key | Yes |
| Date Calculations | No |
| I/O Port | No |
| Wall-Mountable | No |
| Amortization | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Currency Exchange Function | No |
| Item Count Function | No |
| Calculators Display Type | LCD |
| Markup/Down Key | Yes |
| Size | 8.3 x 6.07 x 1.63 |
| Package Includes | Battery |
| Decimal Function | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Hypothesis Testing | No |
| Display Characters x Display Lines | 12 x 1 |
| Fraction Calculations | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Time-Value-of-Money | No |
| Calculators Memory | 4 Function/3-Key |
| Complex Number Calculations | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Display Angle | Angled |
| Time/Date | No |
| Replacement Batteries | AAA |
| Metric Conversion | No |
| Variable Regression | No |
| Tax Calculation | Yes |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Loan Calculation | No |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cash Flow Calculations | No |
| Display Notation | Numeric |
| Hyperbolic Functions | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Trig/Log Functions | No |
| Equation Editor | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Matrices | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.49351 |
| Height: | 1.84 |
| Length: | 10.94 |
| Shipping Dimensions: | 10.94" x 7.5" x 1.84" |
| Upc Code: | 686024159711 |
| Case Cube: | 0.11242 |
| Weight: | 0.73 |
| Width/Diameter: | 7.5 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 11.27676 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 14.9 |
| Shipping Dimensions: | 14.9" x 10.13" x 8.0" |
| Upc Code: | 30686024159712 |
| Case Cube: | 0.69878 |
| Weight: | 7.88 |
| Width/Diameter: | 10.13 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.87238 |
| Height: | 8.86 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 21.06" x 8.86" |
| Upc Code: | 50686024159716 |
| Case Cube: | 1.7007 |
| Weight: | 16.79 |
| Width/Diameter: | 21.06 |





