Number: IVR-2029A
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-2029A |
| Description: | Innovera® 2029A Inkjet Cartridge Remanufactured Black Ink, Replacement for 29 (51629A), 720 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 2029A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Ink Cartridges |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44103105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 2029A, 600, 600C, 660, 670, 672C, 680C, 682C, 690C, Black, Cartridge, DeskJet, ELI75218, Remanufactured, Fax: Fax 910, 920, Ink Cartridge, Inkjet, Inkjet Cartridge, Inkjet Printer, Print, Printer, Replacement, Replacement Ink Cartridge |
| Color(s) | Black |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 29 |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Device Types | Fax, Inkjet Printer |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Replacement For | 51629A |
| Remanufactured | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Ink Base | Pigment-Based |
| Page-Yield | 720 |
| Supply Type | Ink |
| Global Product Type | Ink/Ink Cartridges |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.51041 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 4.25 |
| Shipping Dimensions: | 4.25" x 3.25" x 2.0" |
| Upc Code: | 686024020295 |
| Case Cube: | 0.01599 |
| Weight: | 0.2 |
| Width/Diameter: | 3.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.04706 |
| Height: | 4.5 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 10.5" x 4.5" |