Number: IVR-2058A
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
/ Each
Available by special order only
| Product Details: | |
| Number: | IVR-2058A |
| Description: | Innovera® 2058A Ink Remanufactured Photo Replacement for 58 (C6658AN), 140 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 2058A |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44103105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 2058A, 3620v, 3650 Series, 3651, 3843, 3845 Series, 3847, 5150 Series, 5550, 5551, 5650 Series, 58, Cartridge, Color, Deskjet 450 Series, ELI75354, Remanufactured, Ink Cartridge, Inkjet, Inkjet Cartridge, Inkjet Printer, Printer, Replacement, Replacement Ink Cartridge |
| Remanufactured | Yes |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Page-Yield | 140 |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Global Product Type | Ink/Ink Cartridges |
| Device Types | Inkjet Printer |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Ink Base | Dye-Based |
| Supply Type | Ink |
| Color(s) | Photo |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 58 |
| Replacement For | C6658AN |
| Length: | 4.25 |
| Shipping Dimensions: | 4.25" x 3.25" x 2.0" |
| Upc Code: | 686024020585 |
| Case Cube: | 0.01599 |
| Weight: | 0.2 |
| Width/Diameter: | 3.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.04706 |
| Height: | 4.5 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 10.5" x 4.5" |