Number: IVR-7516A
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
Ships in 2 days
| Product Details: | |
| Number: | IVR-7516A |
| Description: | Innovera® 7516A Laser Cartridge Remanufactured Black Toner, Replacement for 16A (Q7516A), 12,000 Page-Yield, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 7516A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 16A, BSN38709, Remanufactured, Black, Color LaserJet 5200 Series Q7516A, Consumables, ELI75383, Imaging, Ink, Inks, Printer Supplies, Publishing, Reproduction, Technology, Toner, Toners |
| Remanufactured | Yes |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Page-Yield | 12,000 |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Supply Type | Toner |
| Color(s) | Black |
| For Use With | HP LaserJet 5200 Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 16A |
| Replacement For | Q7516A |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.30551 |
| Height: | 7.75 |
| Length: | 18.13 |
| Shipping Dimensions: | 18.13" x 12.19" x 7.75" |